Národní ústav lidové kultury - logo

Z kraje pod Hostýnem

29_rovina_archiv souborusobota 25. 6. 2016, 22.00—23.30, amfiteátr Zahrada
Regionální pořad moravského Záhoří

Autorky: Markéta Hnilicová, Kateřina Kovaříková
Režie: Markéta Hnilicová, Kateřina Kovaříková

Regionální pořad je v letošním roce věnován moravskému Záhoří, regionu rozléhajícímu se mezi hornatým Valašskem a úrodnou Hanou, ve kterém se po dlouhou dobu mísily kulturní prvky těchto dvou oblastí. Nemalé oblasti ležící na střední Moravě chybělo přirozené centrum a dodnes sem řadíme desítky obcí rozmístěných mezi městy Bystřice pod Hostýnem, Lipník nad Bečvou, Hranice, Kelč a Přerov. Prostřednictvím písní a tanců se vydáme do kraje pod Hostýnem, blízkého i vzdálenějšího, který nám představí soubory zpracovávající a obnovující záhorský folklor ze zápisů sběratelů 19. i 20. století.

29_bukovinka_archiv_souboruPředností pořadu je představení záhorských písní a tanců ze strany jak valašské, tak hanácké. Vše se bude prolínat, jako to bylo na samotném Záhoří po dlouhá desetiletí samozřejmé. Jednotlivé obrazy nám přiblíží život místních lidí, který se odehrával v rytmu zemědělského roku s dávkou pokory a křesťanské víry, na dohled samotné poutní hory Hostýn. Připomeneme ještě v současné době živé části zvykoslovného roku a doplníme je mluveným slovem vloženým do úst P. Františka Přikryla, zakladatele vlastivědného časopisu Záhorská kronika.

Přijďte se seznámit s moravským Záhořím a přeneseně zažít příběhy předávané lidovými písněmi a tanci po několik generací, které po dlouhé době obživnou na strážnickém podiu. Nechte na sebe působit neznámé, které vám nakonec bude jistě v mnohém blízké.

Účinkující:
Valašský soubor písní a tanců Rusava, Bystřice pod Hostýnem
Cimbálová muzika Bukovinka, Bystřice pod Hostýnem
Dívčí sbor Jaderničky, Bystřice pod Hostýnem
Dětský valašský soubor Malá Rusava, Bystřice pod Hostýnem
Záhorská muzika, Olomouc
Folklorní soubor Mladá Haná, Velká Bystřice
Cimbálová muzika Záletníci, Velká Bystřice
Hanácký mužský sbor Rovina, Olomouc
Cimbálová muzika Kosénka při ZUŠ A. Dvořáka, Lipník nad Bečvou
Věra Grygarová a Jaromír Skopal, Veselíčko
Alexej Gazdoš, Ondřej Hobza, Zlín

Svatý Hostýn na kresbě Johanna Novopackého z konce 19. století. Österreichische Nationalbibliothek Wien:

29_Svatý Hostýn na kresbě Johanna Novopackého z konce 19. století. Österreichische Nationalbibliothek Wien.

Sdílejte
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram