Národní ústav lidové kultury - logo

Znovu do Strážnice

Před festivalem v roce 2019 jsme získali krásná vyznání v miniprojektu "Znovu do Strážnice". Osloveni byli autoři pořadů a vedoucí muzik 74. ročníku MFF Strážnice 2019. Připomeňte si postupně uveřejněné vzpomínky, vyznání a pozvánky do Strážnice 🙂 (řazeno abecedně)

Bartoníček Radek

Radek Bartoníček, novinář, publicista, fotograf a zakladatel projektu Slovácko na vlastní srdce
"Strážnice? Pobyt na jiné planetě!
Strážnice? Úžas nad lidským hlasem! Nad lidským slovem!
Strážnice? Návrat k předkům! K tradicím! Ke krajině! K ruční práci! Ke zručnosti!
Strážnice? Slzy ve tváři!
Strážnice? Útěk z reálného světa! Útěk před zblázněním!
Strážnice? Úsměvy! Radost! Štěstí! Dojetí! Úžas!
Strážnice? Zvědavost!
Strážnice? Překvapení! Jak je možné, že jsem dodnes nevěděl, že tam a tam mají tak nesmírně zajímavou historii!
Strážnice? Totální únava z všemožného běhání! Natočit! Nafotit! Napsat!
Strážnice? Trpělivost dcery! Zase musí čekat na tatínka...
Strážnice? Smutek! Neumím hrát na žádný hudební nástroj! Neumím zpívat! Neumím tančit! Hanba! Plným právem ti nebude nikdy dopřáno prožít tu pravou extázi a rozkoš!
Strážnice? Krása žen i mužů!
Strážnice? Radost ze setkávání!
Strážnice? Touha být občas sám!
Strážnice? Už stačí!
Dost bylo slov... Ach Bože... Dokážeš být, živote, tam ve Strážnici tak nekonečně nádherný... Prosím, dopřej mi tady i další roky... A pokud řekneš: "Už toho bylo dost, tvůj život se naplnil..." Dej mi ještě alespoň jeden jediný den... Ve Strážnici... Na folklorním festivalu."

Bazala Josef

Josef Bazala, člen poroty soutěže o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku, starosta Starého Města
"Na festival do Strážnice jezdím pravidelně a rád. Je to vždy setkání s přáteli, kteří mají rádi lidovou muziku, zpěv a tanec. Těší mne, když můžu zhlédnout zápolení tanečníků slováckého verbuňku nebo vystoupení folklorních souborů na Bludníku a na Zahradě. Krásné chvíle pak prožívám s kamarády hudci (muzikanty) a zpěváky při vyzpěvování v areálu strážnického zámku až do ranního svítání. V letošním roce bych rád pozval milovníky sólových tanců na pořad s názvem „Bez bab“, kde se divákům představí tanečníci z různých oblastí Sedmihradska, Valašska, Oravy, Detvy, Slovácka, Východního Slovenska... Myslím si, že to bude skutečný svátek mužských tanečních projevů. V jednom pořadu tak vedle sebe diváci uvidí několik generací vynikajících tanečníků z různých oblastí a samozřejmě i kvalitní zpěváky a muzikanty. Věřím, že tento pořad nadchne především ženské publikum, kterému se chlapci tak rádi předvádí. Doufám, že v průběhu večera přeskočí vzájemná jiskra, která vyburcuje tanečníky a muzikanty k vynikajícímu výkonu, jenž diváci odmění mohutným potleskem."

Benešová Dagmar

Dagmar Benešová, zakladatelka Výtvarné folklorní akademie, iniciátorka malovaných šatů z modrotisku na Břeclavsku, fotografka, kadeřnice (Charvatská Nová Ves)
"Do strážnického skanzenu jezdím už velmi dlouho, nejpve s dětmi na dětský festivalový program, pak miluju jejich kouzelné tématické programy po celý rok. jako fotograf starých časů jsem si to vždy s dětmi užívali na peci s pohádkami na lvici s kusem chleba za stolem, nebo vařenýma bramborama.... Atmosféra skanzenu vnáší to do mě klid, úctu a pokoru k našim předkům a tradici jako takové. když děti odrostly a věnovaly se muzice jako tatínek já jsem začala malovat ornamenty s lidovou malérečkou Mařenkou Švirgovou a v r 2017 jsem se podílela na programu Malérečko moje fšecko MFF a na dětském dvorku jsme si to všichni maléři spolu a dětmi pěkně užili. Letos mám velkou radost, že bude předáván certifikát z UNESCO pro můj oblíbený modrotisk."

Bučková Eliška

Eliška Bučková, modelka, zpěvačka, Česká Miss 2008 (Strážnice, Praha)
"Ej ráno, ráno, kde si sa vzalo...❤️🎵
Kdybyste jenom věděli, jak já miluji náš slovácký folklór...Když si pustím cimbálovku ze Strážnice, chce se mi štěstím brečet. Moc se těším na letošní #mffstraznice - po dlouhých letech jsem si na konec června udělala volno na celý víkend🙏😁 Jaká je Vaše nejoblíbenější lidovka? 🧐 Moje ❤️- Prší, prší, len sa leje."

Danajovič Rudo

Rudo Danajovič, tanečník, choreograf, dramaturg VUS Ondráš (Brno)
"Nádherný areál, plný pestrej ponuky folklórnych programov a stretnutie kamarátov z celej republiky. To sa pošťastí iba raz za rok na jednom mieste, a to na MFF Strážnice."

Doležel Michal

Michal Doležel, etnolog, místostarosta Sokola Brno I, zastupitel Jihomoravského kraje
"Festival ve Strážnici pro mě znamená skutečný začátek léta. Je skvělý podlehnout vnitřnímu volání, opustit Brno, odjet do srdce Slovácka a tam si naplno užívat všechno, na co se celý rok těším - překrásný zpěvy mužských verbířů, pestrá barevnost krojů, pobíhání po Bludníku z jednoho programu na druhý, bramborový lokše a spaní venku. Letos zas."

Ducháček Vojtěch

Vojtěch Ducháček a dechová hudba Šohajka (Dolní Bojanovice)
"Za posledních 25 let jsem strážnický festival nevynechal ani jednou a každoročně se na něj těším. A protože folklór je úzce spjatý s dechovkou, chtěl bych vás pozvat právě na vystoupení těchto kapel v rámci konání festivalu ve Strážnici 28.6.-30.6.2019. Dechovky zde vystupují po všechny dny festivalu a během těchto tří dnů si můžete zatančit a poslechnout Šohajku, Vracovjáky, Svárovanku, Blatničku, Mistříňanku a nebo dechovku ZUŠ z Veselí /Mor."

Dujková Lenka

Lenka Dujková, zakladatelka, choreografka a umělecká vedoucí souboru Ondrášek z Frýdku-Místku. Pracuje s předškolními dětmi, žije na horalském Lašsku.
"Proč do Strážnice?
Pro obrazy .....životem malované. Obrazy,které s prvním nádechem Strážnického pulsování hýří barvami, zvuky, vůněmi a s posledním výdechem mizí do světa vzpomínek.
Pro všudypřítomné úsměvy, které vyplavou na hladiny srdcí, aby nám připomněly, že je máme všichni a pro všechny.
Pro písně....ty vyzpívané, co rozeznívají, otevírají, zůstávají.
Pro hledání....toho podstatného, neopakovatelného a nepopsatelného.
Pro pocity, city, ano i ty.
Pro lidi a vše lidské.
Pro kouzlo návratů."

Feldvabel Erik

Erik Feldvabel, čtyřnásobný vítěz soutěže o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku, člen poroty, mechanik
"Nebudete tomu věřit, ale poprvé jsem přijel do Strážnice kvůli verbuňku 😉 Ta atmosféra, která mě tam potkala, se nedá slovy popsat, to sa mosí zažit!!! A proto su tam každý rok a budu jezdit dál. 😎"

Gross Tomáš

Tomáš Gross, moderátor, tanečník, autor pořadů, tiskový mluvčí města Rožnov pod Radhoštěm
"Super festival se spustou přátel
Tradice, která připomíná odkaz starých generací
Rodina, protože to už pro mne kamarádi folkloriste jsou
Akce, programy, zábava
Život, protože areály ústavu pulsují životem tři dny bez přestávky
Nové programy, premiéry, ukázky skvělé práce souborů
Informace o tom, jak autoři pořadů a vedoucí souborů přistupují k tradiční lidové kultuře. To je pro mne velká škola
Centrum-centrumfolkloru v Evropě
Emoce, radost, slzy... To vše ke Strážnici patří..."

Hamar Juraj

Juraj Hamar, generální ředitel SĽUK (Bratislava)
„Prečo chodím do Strážnice? Predovšetkým hneď na úvod musím povedať že osobne ma k dlhoročným návštevám Strážnice vedú osobné i pracovné pohnútky. Medzi tie osobné samozrejme patria aj pracovné (dlhé roky som členom programovej rady a autorom, resp. spoluautorom mnohých programov). K tým naozaj pracovným, ktoré súvisia aj z tohtoročným programom VUS Ondráš a SĽUK ma viedlo viacero dôvodov.
Jedným z nich je moje presvedčenie, že divák takého významného festivalu akým je festival v Strážnici by mal možnosť vidieť aj produkciu profesionálnych telies, najmä zo „zahraničia“, ktoré môžu byť pre neho málo dostupné. Ďalej je to moje presvedčenie, že podobné vystúpenia dramaturgicky obohacujú program festivalu. Napokon je to moja snaha ukázať aj našim umelcom – interpretom ukázať kvalitnú podobu folklórneho festivalu, jeho atmosféru, zázemie i možnosti kultúrneho vyžitia divákov aj účinkujúcich.
V neposlednom rade je to na inštitucionálnej úrovni aj dlhoročná vynikajúca spolupráca medzi Národným ústavom ľudovej kultúry v Strážnici a SĽUK-om v Bratislave. V SĽUK-u okrem umeleckého telesa dlhoročne pôsobí Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru, ktorého činnosť kopíruje v komornejšej podobe činnosť NÚLK v Strážnici. Spoločne máme za sebou viacero úspešných projektov a spoluprác v oblasti digitalizácie nehmotného kultúrneho dedičstva, podujatia FOLKEXPO v Bratislave, alebo spoločnej, úspešnej nominácie prvku Bábkarstvo na Slovensku a v Česku do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. A to sme len na začiatku!“

Hanák Tomáš

Tomáš Hanák, muzikant, zpěvák, kapelník dechové hudby Svárovanka, manažer (Strážnice)
"Strážnické slavnosti, jak my domácí tomuto mezinárodnímu folklornímu festivalu říkáme, mají pro mě již léta neopakovatelné kouzlo. Jde o atmosféru folkloru spoustu národností, přátelské setkávání se nejen na zajímavých folklorních pořadech, ale také kuloární posezení s přáteli muzikanty při dobré hudbě, zpěvu a vínku až do brzkých ranních hodin. Jsou to pro mě takové tři dny pohody, zábavy, tradic a lidového veselí. No a samozřejmě nesmím zapomenout na tu skutečnost, že folklorním festivalem ve Strážnici pro mě vždy začíná to nejhezčí období v roce, a to je samozřejmě léto."

Heczko Chrystian

Chrystian Heczko, muzikant, milovník goralské hudby, vášnivý muškař (Písek u Jablunkova)
"Jakýkoliv pokus o návrat ke svým kořenům pro mne znamená nejvyšší hodnotu. Ve Strážnici vždy zaznamenám několik takových pokusů." foto: Norbert Dabkowski

Hubáčková Anna

Anna Hubáčková, senátorka (Ratíškovice, Praha)
"Dobrý den, sice nejezdím do Strážnice každý rok, ale o to raději, když mi to vyjde. Loni jsme tam i s hejtmanem zasadili při zahájení festivalu lípu a tak mě tam táhne kromě tradic, krojů a cimbálu i ten náš národní strom!!! Jak pak se o něj asi Strážničané starají? Se stejnou péčí jako o kroje?"

Ilík František

Fanek Holmes Ilík, primáš cimbálové muziky Burčáci
"MFF Strážnice nebo jak my postaru říkáme Strážnické slavnosti, je pro mne nejvýznamnější celoroční muzikantskou i společenskou akcí a zážitkem. A to už téměř půlstoletí. Byl jsem tam 47 krát a jen jednou nemoc a také zahraniční zájezd mně to zhatily.

Je to pro mě jakýsi „muzikantský silvestr“, konec a začátek muzikantského roku.

Janek Rokyta ve svých vzpomínkách říká: „Hluboko ve svém srdci ukrývám lidi, které potkávám jenom ve Strážnici. Jsou to moji strážničtí 'obročníci', s nimiž se nesetkám po celý rok, ale ve Strážnici ano. Někdy nemáme ani společné zájmy, ale jsme rádi, že se zase vidíme. 'Tak, a jsme zase tady,' říkáme si s radostí.“

Tak je to i se mnou a Burčáky, vlastně i s našimi následovníky – Mladými Burčáky. Jsme rádi, že jsou, a ve Strážnici hrajeme pospolu „verbíře“. Nám – odcházející gardě tu chybí ikony dřívějších let – Slávek Volavý, Jaryn Staněk, Jan Rokyta, Karel Pavlištík, J. M. Krist, Jan Múčka a desítky dalších folkloristů, kteří jsou už v muzikantském nebi a kam je budeme asi brzo následovat.

Ale máme dobrý pocit, že jsme tady také vyorali pomyslnou brázdu a za námi přicházeli další, kteří se do toho folkloristického pluhu rádi zapřáhnou a budou tu káru muziky táhnout dál, aby Strážnické slavnosti byly věčné."

foto: Bob Gajdoš (s laskavým svolením autora, děkujeme!)

Jilík Jiří

Jiří Jilík, spisovatel, publicista, novinář, autor pořadů (Uherské Hradiště)
"Když jsem byl kluk, připomínala mně babička, abych v neděli nezapomněl jít do kostela. Když ne na ranní, tak aspoň na hrubú, v deset ráno. Ó jak se mi nechtělo, hledal jsem jednu výmluvu za druhou, jen abych vyklouzl z povinnosti duchovního zážitku. Vždyť jsem tehdy, když mi bylo dvanáct či třináct let, měl tolik, tolik neduchovních, leč veledůležitých úkolů, nejčastěji souvisejících s permanentní válkou Záhumní proti Podkostelí.
Před bystrozrakem babiččiným však moje výmluvy zpravidla neobstály.

Jednou otec pravil: V neděli se do kostela nejde! Jedeme do Strážnice!
Nic nedbal na pohoršení své matky, mojí babičky: Fanku, Fanku, ty toho kluka kazíš!
A tak jsem se tehdy v padesátých letech minulého století, poprvé v životě ocitl ve strážnickém parku na Bludníku.
Kde jsem přesně seděl, už nevím. Je to tolik, tolik let.
Na pódium přišli chlapi a jejich štíhlé postavy vyletovaly při verbuňku vzhůru k nebi, ruka hore, jako by se chtěla dotknout andělů.
Po nich k mikrofonu přišla děvčica s lelíkem, jak se říkalo copu, ozval se cimbál a housle a do toho její zpěv. Byla krásná a byl to krásný zpěv.:
Hej, na horách na dolách, hej, cosi sa tam bělá, sú li to tam husky, lebo sněhy ležá…
A mně se cosi pěkného tehdy usadilo v duši. Ba mám dojem, že právě od té chvíle, jsem se přestal stydět zpívat, sluchu hudebního nemaje.
„Tož co, pojedeme i na rok?“ zeptal se otec, když jsme za šera opouštěli strážnický park.

Na rok jsme jeli znova a taky napřesrok, za tři roky, za deset let.
Proč?
Kvůli písni.
Proč kvůli písni, na to jsem si dokázal odpovědět až mnohem později.
Protože náš kraj, Slovácko, má písně o lásce. O lásce umí zpívat jen ten, kdo v lásku věří. A za takovými sem, do Strážnice, jezdili naši rodiče a brali nás sebou. Za Boženkou Šebetovskou a Jožkou Severinem. Za Slávkem Volavým, a, jak by ne, za stařenkou Procházkovou. A taky za Vaškem Harnošem a Jurou Prachařem. Za Vavrysovými, za Šopíkama a za Kohútovými. A za Bětkou Čambalovou a Martinem Miškéříkem. Za Jarinem Staňkem a Joženou Kubíkem, za celou plejádou zpěváků, hudců a tanečníků, za stovkami známých i zcela bezejmenných, ale důležitých učitelů lidskosti a citu.
A my dnes přijíždíme se svými dětmi a vnuky za těmi, kteří zaujali jejich místa.
Když mladý zestárne a odejde, písnička se převtělí: nastěhuje se do jiného mladého srdce.
Tak Slovácko ve Strážnici zpívá i po šedesáti letech.

Hej, na horách, na dolách, hej, cosi sa tam bělá, sú-li to tam husky, lebo sněhy ležá. - Zpívala tehdy Vlasta Grycová. A tanečníci vyletovali při verbuňku vzhůru, ruka hore, jako by se chtěli dotknout andělů.
Je tomu tak i dnes. Bude tomu tak i zítra, za rok, napřesrok. Bude tomu tak i poté, kdy se píseň převtělí, aby i ti, co přijdou po nás, mohli naslouchat jejímu nekonečnému příběhu."

Děkujeme za poetické vyznání (napsáno původně pro pořad Kytice ze Slovácka v roce 2005)

Jurečková Lenka

Lenka Jurečková, malířka (Praha, Bzenec)
"Strážnice je pro mě součástí celého roku, moc se na ni těším a nejvíc na Zbojnickú lúku. Vloni byla skvělá a letos bude zas 🙂! Spíš se vždycky ptám, co nebo kdo by mi zabránil v tom, abych na Strážnicu jela...Strážnicí mi hlavně začíná ta hezčí část ročního období, stěhuji se z Prahy na celé léto na Slovácko 🙂."

Petr Kuřil a CM Friš Ostrava

"Do Strážnice jsme jezdili již coby členové různých dětských
souborů, to ještě muzika Friš ani neexistovala. Jako mladí a čerstvě dospělí muzikanti jsme zde posléze trávili čas nejen sledováním programů, ale především oblíbeným muzicírováním s vrstevníky i staršími a zkušenějšími hudebníky "pod lampou" u Bludníku během pátečních i sobotních "nocí s hudci".
Dnes už většině členů muziky Friš táhne na 40. Strážnici jsme od těch mladých let nevynechali snad ani jednou. To noční "běsnění" nám zůstalo, akorát mladí muzikanti si teď chodí "zapařit" s námi. Kromě toho již řadu let hráváme vždy v sobotu od 12 do 17 hodin na minipódiu u Bludníku, kam se za námi někteří naši posluchači vydávají z různých koutů republiky pravidelně každý rok, a to nás samozřejmě velmi
těší, protože lidé, kterým rozdáváme radost, dávají našemu konání smysl..."

Kořínek Tomáš

Tomáš Kořínek, sólista opery Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni, hostující sólista českých operních scén, koncertní umělec, nositel Umělecké ceny města Plzně za rok 2017 za mimořádný umělecký počin pro umělce nad třicet let za ztvárnění role Jakuba Jana Ryby ve světové premiéře stejnojmenné opery současného skladatele Miroslava Kubičky (na fotografiích)
„Do Strážnice jezdím moc rád, je to skvělý festival s dlouholetou tradicí. Sám jsem Moravák a několikrát jsem na tomto festivalu osobně vystupoval a hrával s cimbálovou muzikou. Pokaždé tam bylo skvěle. Teď se na festival rád vracím, i když jen jako divák, pokud mi to čas v zaměstnání vůbec dovolí. Nesmírně se těším, když tam mohu jet. Vždy mně to dodá spoustu energie. Ve Strážnici vždy potkám mnoho známých, navíc rád zavzpomínám na krásné časy, kdy jsem ještě zpíval a hrával s cimbálovkou. Držím festivalu palce, nechť se mu daří a nechť stále dělá tak krásné pořady s nádhernou atmosférou.“

Kovaříková Kateřina

Kateřina Kovaříková, hudební redaktorka, violistka, autorka pořadů, moderátorka
"I když je pro mne festival v posledních letech vždy pracovní (záznamy, přímé přenosy, příprava pořadů), užívám si plnými doušky festivalové víkendové atmosféry. Oddech přichází v neděli večer a poté ve studiu, kdy zpracovávám natočený materiál. Sednout si a ulevit nohám v neděli odpoledne Pod Šancama, dát si s přáteli dobré víno, mít „blažený pocit na duši“ z odvedené práce a těšit se na nedělní ranní koláče ve skanzenu.. To jsou drobné momenty, které jistě okoření i letošní slavnosti. O dobré muzice ani nemluvě…"

Král Petr

Tomáš Hanák, muzikant, zpěvák, kapelník dechové hudby Svárovanka, manažer (Strážnice)
"Strážnické slavnosti, jak my domácí tomuto mezinárodnímu folklornímu festivalu říkáme, mají pro mě již léta neopakovatelné kouzlo. Jde o atmosféru folkloru spoustu národností, přátelské setkávání se nejen na zajímavých folklorních pořadech, ale také kuloární posezení s přáteli muzikanty při dobré hudbě, zpěvu a vínku až do brzkých ranních hodin. Jsou to pro mě takové tři dny pohody, zábavy, tradic a lidového veselí. No a samozřejmě nesmím zapomenout na tu skutečnost, že folklorním festivalem ve Strážnici pro mě vždy začíná to nejhezčí období v roce, a to je samozřejmě léto."

Kuřil Petr

Petr Kuřil a CM Friš Ostrava
"Do Strážnice jsme jezdili již coby členové různých dětských
souborů, to ještě muzika Friš ani neexistovala. Jako mladí a čerstvě dospělí muzikanti jsme zde posléze trávili čas nejen sledováním programů, ale především oblíbeným muzicírováním s vrstevníky i staršími a zkušenějšími hudebníky "pod lampou" u Bludníku během pátečních i sobotních "nocí s hudci".
Dnes už většině členů muziky Friš táhne na 40. Strážnici jsme od těch mladých let nevynechali snad ani jednou. To noční "běsnění" nám zůstalo, akorát mladí muzikanti si teď chodí "zapařit" s námi. Kromě toho již řadu let hráváme vždy v sobotu od 12 do 17 hodin na minipódiu u Bludníku, kam se za námi někteří naši posluchači vydávají z různých koutů republiky pravidelně každý rok, a to nás samozřejmě velmi
těší, protože lidé, kterým rozdáváme radost, dávají našemu konání smysl..."

Mistříňanka

“MFF Strážnice je největší slavnost na jižní Moravě, kde hlavní dominanta je folklor. Jsme rádi, že můžeme být součástí zvyků a tradic a vystoupit na tomto festivalu.” Kapelník František Pavluš

Novotná Jitka

Jitka Novotná-Málková, moderátorka, publicistka, autorka pořadů (Praha)
"V minulosti mě v čase Strážnice povětšinou pracovně poutala Smetanova Litomyšl. Jen asi dvakrát jsem se v dospělosti vrátila, coby rozhlasačka. Že to bylo vždy krásné, že se mi vybavily vůně dětství, mládí, opojení z hudby a spontánních projevů hudebnosti, nemusím snad ani uvádět. Letošní návrat má zvlášť půvabné pozadí – pobídly mě k němu mé velké životní kamarádky a souputnice, Magdalena Múčková, Lucie Uhlíková a Alžběta Lukáčová. A abych si ten „citový nápor“ opravdu vyšperkovala, přivezu s sebou do publika rodiče i dětičky. Už teď jsem rozechvělá. Krásné strážnické chvíle Vám všem, milí přátelé a kamarádi!"

Ondra Vlastimil

Vlastimil Ondra, pedagog, muzikant, iniciátor (Nivnice)
"Bylo mi sedmnáct. Celý sobotní večer jsem stál Pod Šancama a poslouchal Burčáky. Hluboko po půlnoci dohráli, balili nástroje a odcházeli. Lidé, kteří u jejich muziky stáli, šli jakoby samozřejmě s nimi. Daleko jsme nedošli.

Po pár krocích roztrhla ticho další písnička a rozletěla se nocí po nádvoří Zámku a vrhla se do korun stromů, odkud poslala zpět ozvěnu. Primáš František rozbalil housle a melodii podchytil. Jeho muzikanti jej beze slova následovali. U toho velikého bílého džbánu na kraji parku směrem ke kempu se stálo a zpívalo až do osmi do rána. Jedna krásnější táhlá než druhá. Do toho se vzpomínalo a zase zpívalo.

K lidové písničce jsem se dostal až v patnácti na uherskobrodském gymnáziu. Učarovala mi. Doslova. Ale z té dlouhé strážnické noci v roce 1988 ve mně zůstalo něco, co mi podstatně změnilo život a z čeho pak postupně začala růst Nivnička (1992), Malučká nivnička (1993), Malá nivnička (1997), Kuřátko (1999), Muzikaša (2006), Boršičané (2008), Siločáry duše dítěte (2009), Folklorní akademie (2016), Umělecká beseda pro teenagery (2019)...

To je tak, když Strážnice čaruje. A to ona věru umí."

Osako Zuzana

Zuzana Osako, ilustrátorka, oděvní návrhářka, zakladatelka projektu Tradice.org (Praha, Lužice):
"Do Strážnice jezdím ilustrovat a užít si skvělou zábavu. Je tu pro mě bezpočet námětů jak na podiu, tak kdekoli se rozhlédnu. Minulý rok jsem odvezla pomalovaný skicák, krásné zážitky, několik nových přátelství a potkala jsem se tu s většinou mých nejbližších přátel a rodinou. Na letošní se moc těším!"

Pálenský Vítězslav

Vítězslav Pálenský, muzikant, primáš cimbálové muziky Strážničan, psychiatr (Strážnice)
"Ve Strážnici žiju od svého narození a zámecký park beru jako její nedílnou součást. Zcela jinou atmosféru však má o posledním červnovém víkendu, kdy si nedokážu představit, že bych neoblekl kroj, nevzal housle, nezahrál dědovi v pátek večer u busty a návštěvníkům v sobotu v noci U hájenky. Že bych se nesetkal s kamarády, nedal si sklenku vína a neužil si ptačí zpěv nad ránem prolnutý s tóny houslí…A za muziku? Je to zcela jiná atmosféra společného muzicírování…přijďte a posuďte sami!" foto: FotimaOba.cz

Pavluš Antonín

Antonín Pavluš, primáš CM Vojara, sales manager, pedagog (Svatobořice-Mistřín).
"Strážnicu jsem si zamiloval hned poprvé, kdy jsem měl možnost se tam dostat.. Ta neopakovatelná atmosféra, precizně nacvičená vystoupení všech účinkujících souborů, skvělí verbíři, výborné muziky a samozřejmě noční/ranní tažení parkem dělá Stážnicu Strážnicú! Já sice hraju v podlužácké cimbálce Vojara, ale jako Mistřiňák vás musím pozvat na páteční program "Prostá krása Kyjovska", kde budou vystupovat soubory ze Svatobořic - Mistřína a z celého Kyjovska. Tak hlavně ať nám všem vyjde počasí, nicméně pro jistotu tekuté svetry s sebou a v pátek si dojdite zazpívat k "Hájence" u Bludníku kde hrajeme! Hoš!"

Pilař Tomáš

Tomáš Pilař, šéf opery Divadla J. K. Tyla v Plzni, výtvarník a režisér působící na našich a zahraničních operních scénách.
"Je to prosté, ale nesmírně důležité: kdykoliv přijedu do Strážnice, uvědomím si, jak zásadní je udržovat kontakt s kulturou, kterou jsme zdědili po svých předcích. Je to jako sestupovat po kořenech až k prastarému prameni života, ze kterého se lze napít i dnes. Kéž nám doušek této živé strážnické vody stále připomíná, kým jsme!"

Plocek Jiří

Jiří Plocek, muzikant, publicista, autor projektu Píseň duše (Brno)
"Strážnice je pro mne svět s jedinečnou atmosférou. Netvoří jej jenom pódia - zdá se mi, že pořady jsou spíše jen záminkou pro něco víc, pro setkání s určitým neopakovatelným typem energie a lidí. A proto tam rád jezdím." foto: "Rozhlasová akce s mými nejbližšími - parťákem a zvukařem Michalem Zelinkou a kamarádem a rozhlasovým učitelem Jaromírem Nečasem. Ve strážnickém skanzenu v roce 2013."

Popela Stanislav

Stanislav Popela, trojnásobný vítěz soutěže o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku, lékař a vinař (Perná)
"Do Strážnice se rád a pravidělně vracím, protože je pro mě festival folklorním svátkem. Dále také za slovackým verbuňkem, který ve mě ve verbíři vždy vyvolá krásné vzpomínky na mé začátky v kroji, nostalgii a nezapomenutelné zážitky ze soutěží. Na festivalu nevynechám verbířskou soutěž. Ale těším se i na další programy a celou neopakovatelnou originální atmosféru festivalu."

Procházka Viktor

Viktor Procházka, muzikant, primáš CM OLINA, "nejfolklornější advokát za hranicí prstence"
"Proč se rád vracím do Strážnice? Protože beze mě by si diváci neměli o čem vykládat..."

Příkazký Lukáš

Lukáš Příkazký, herec (Praha, Strážnice)
"Do Strážnice se vracím zas a znova hlavně proto, že odtud pocházím. V poslední době sem však dojíždím častěji hlavně kvůli malému synkovi, aby i on za čerstva začal nasávat, nikoliv víno, ale atmosféru a tradice tohoto přenádherného městečka. A kde jinde by se mu to mohlo podařit lépe než na mezinárodním folklórním festivalu. Letošní ročník slavností bude pro něj velkou událostí, jelikož se poprvé zúčastní slavnostního krojovaného průvodu. Babička má pro něj kroječek už jisto jistě nachystaný 🙂."

Šimeček Ladislav

Ladik Šimeček, moderátor, folklorista, divadelník, cifr špion
"Nikdy si nečtu program festivalu a prostě jedu. Intuitivně tuším, že nejenom mě, ale i mé folklórní kamarády českoslovanské, Strážnice zastaví jako kotva a že se pak všichni potkáme u stánků a bude nám dobře a hlasitě. A tak se natřípáme a metamorfujeme se z baťůžkářů do vystupujících a zase zpátky. A konečně mám léty prověřený jízdní řád – v pátek grilované kuře z přívěsu, v neděli palačinka s čokoládou a v pondělí a úterý dieta, detox a léčba tichem."
foto: Ave Greymann

Tomala Jakub

Jakub Tomala, pedagog, sbormistr, trojnásobný vítěz soutěže o nejlepšího tanečního slováckého verbuňku (Popovice)
"Strážnice - náctileté zasvěcení, spontaneita, muzicírování, víno, zaláskování, spaní pod širákem, nespaní pod širákem.
Strážnice - burčácké a mladoburčácké souznění, hrdost být součástí, stát vedle Hudi, Holmesa.
Strážnice - oprášení cifrování, adrenalin, dokonce vavříny, sláva (polní tráva).
Strážnice dnes - kamarádi, rodina, nevyspání, souznění folklorních duší, souznění duší huslí a viol... Strážnice je nepřenosná!"

Trávníček Marek

Marek Trávníček, muzikant, pedagog, primáš CM Šmytec (Brno)
"Zaprvé je Strážnice silně návyková droga. No a za druhé já osobně při verbířích spojuju dvě vášně. Jsem napůl muzikant, napůl sportovec. Ono je to v podstatě hrozně napínavé hudebně sportovní klání... a na finále verbířské soutěže je snad ještě lepší atmoška jak na Kometě. To prostě žeru."

Tuček Rudolf

Rudolf Tuček, předseda odborné poroty soutěže o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku (Lednice)
"Strážnice je pro mne tradičním poutním místem.
Hodně času trávím u soutěže verbířů, kupodivu bez následků z hrozící ponorkové nemoci. Ba naopak, atmosféra a pospolitý kolektiv tanečníků mne nabíjí. S folklorními kamarády jsem se v mládí setkával při mnoha tanečních příležitostech po celém Slovácku i za jeho hranicemi. Nyní v dospělosti s vymezeným časem pro "duchovno" se s některými setkávám jen jednou a to právě ve Strážnici. O to delší je pak den, přestože už slunko nesvítí. Ani letos festival nevynechám."
foto: Michal Adamec

Uhlíková Lucie

Lucie Uhlíková, členka Programové rady MFF Strážnice, autorka pořadů, etnoložka (Zlín)
„Můj každoroční kalendářní cyklus má tři pevné body, a to jsou Vánoce, Velikonoce a Strážnice. Jak říkával velmi trefně ostravský rozhlasový redaktor Jan Rokyta st.: 'Strážnice je povinnost.' Je to podobné jako třídní sraz či sjezd rodáků: Víte, že tam potkáte kamarády, přátelé a známé, které jinak často celý rok nevidíte, nebo jen krátce a pracovně. Ale tady máte konečně čas s nimi pobýt. Je to zároveň největší koncentrace folklorních souborů a muzik v republice, takže Vám z toho jde někdy až hlava kolem. Většinou v sobotu ve tři nebo čtyři hodiny ráno... Letní noc v zámeckém parku je zážitek, kterému se těžko co vyrovná. V neděli odpoledne je pak člověk tak nějak krásně unavený a říká si, jak to rychle uteklo. Po návratu domů minimálně týden nechci o folkloru slyšet ani slovo... Na tomto místě nelze necitovat doktora Karla Pavlištíka, který vždy Strážnici opouštěl s jadrným 'Do pr.... s folklorem!' Ale stejně už se těšil na další ročník..."

Vašulka David

David Vašulka, muzikant, primáš cimbálové muziky Friška, realitní makléř (Kyjov)
"Znovu do Strážnice se vracím rád a každý rok má u mě v kalendáři rezervované místo. Je to festival s neopakovatelnou atmosférou a taky jediné místo, kde potkám svoje folklorní kamarády z celé republiky, které jsem ať už jako malý s Kyjovánkem nebo později s Friškou získal. Je to prostě taková Mekka folkloru a všichni tam poslední víkend v červnu jedeme na tu nejkrásnější folklorní pouť. Letos navíc budeme s Friškou účinkovat hlavním pátečním pořadu Prostá krása Kyjovska, což je pro nás velká čest. A samozřejmě tam musím fandit bráchovi na verbířích, aby letos skončil minimálně o stupeň výš, jak vloni…"

Vejvoda Zdeněk

Zdeněk Vejvoda, etnomuzikolog, hudebník, pedagog (Rokycany)
"Strážnický festival je pro mě už dlouhá léta kouzelnou branou do léta. Je příležitostí pro nezapomenutelná setkání. Už při vyslovení jména „Strážnice“ zní všechny barvy moravské, slezské a české lidové hudby. Nelze odolat. Nashledanou ve Strážnici!"

Voľanská Ľubica 

Ľubica Voľanská, etnoložka, autorka pořadů (Bratislava)
"Strážnice, to sú pre mňa tóny, slová, pohyb, farby, vône, kamaráti, múdrosti, zámek, zeleň, pávy a samozrejme javisko. Od mojej prvej návštevy - a to bude už neuveriteľných 25 rokov - som vynechala len dva ročníky, kedy sa narodili naši synovia. Tí zatiaľ nevynechali ani jeden ročník festivalu, tiež im pomaly prirastá k srdcu. Začiatok leta sa teda u nás v rodine vždy spája s návštevou festivalu v Strážnici, inak si to ani nevieme predstaviť."

Voves Jan

Jan Voves, dudák a vedoucí muziky Plzeňského lidového souboru Mladina
"Do Strážnice se vracím, protože ji mám rád. Miluji prostředí všech amfiteátrů, Zámku i Skanzenu. Těším se na skvělý program, který je zároveň stále lépe technicky zabezpečený. Těším se na ten příval krásné muziky, který pak od pondělka pár dnů “léčim” bigbítem. 😀 Hlavně se ale těším na všechny kamarády a úžasnou atmosféru. Těším se na Strážnici! ❤️"

Vracovjáci

Jiří Pres a dechová hudba Vracovjáci
"Dobrý den, do Strážnice jako dechovka jezdíme vždy velmi rádi a účastníme se pořadů nejenom jako účinkující, ale i jako diváci.Během pořadů panuje pokaždé příjemná atmosféra. Návštěvníci nejenom pozorně poslouchají, ale také tancují a zpívají s námi. Doufáme , že letos nenastane výjimka a festival ve Strážnici si všichni užijeme."

Zalubil Miroslav

Miroslav Zalubil a dechová hudba Blatnička
"Na MFF do Strážnice jezdíme vždy velmi rádi a je skvělé, že na tomto folklorním festivalu má svůj prostor i dechová hudba. Důvodů, proč se do Strážnice rádi vracíme je několik. Neopakovatelná atmosféra v krásném prostředí a přímý kontakt s posluchači. Pro návštěvníky festivalu je zde možnost navštívit několik programů na několika podiích v celém areálu. Setkáváme se tu s mnoha přáteli, milovníky dechové hudby a folkloru, kteří se právě sem na tento vyhlášený festival vrací, aby si spolu s námi zazpívali, zatancovali a setkali se s námi i za cenu toho, že cestují z různých koutů republiky či zahraničí, čehož si velmi vážíme a těší nás to."

Zlomek Martin

Martin Zlomek, primáš cimbálové muziky Grajcar, podnikatel (Dolní Bojanovice)
"Do Strážnice se vracím veeeeelmi rád. Je to pro mne "folklorní svátek". Jedinečná atmosféra, dobrá nálada, před cimbálem šikovné tanečnice, verbíři, přátelé, se kterými se celý rok nevidíte… těšíme se sem každoročně! Jujujů 😊"

Žůrek Jan

Honza Žůrek, hudebník, folklorista, Hanák 🙂, ředitel reklamní agentury (Olomouc)
"Už čtvrt století se každý rok koncem června rád ztratím v davu lidí se stejnou diagnózou „radosti z folkloru“. Samozřejmě to s sebou nese spoustu symptomů, které po roce člověk potřebuje opět zažít: probdělé noci, unavené hlasivky, víno s přáteli na každém rohu, příjemné povinnosti na některém z pódií nebo (nejlépe ve 4 hodiny ráno) plánování dalších folklorních akcí na Hané i jinde. Nakonec – nebýt festivalu ve Strážnici, nevznikl by ani „můj rodný“ Hanácký mužský sbor Rovina. A už to by byla úplně jiná písnička, možná ani ne lidová..."

Sdílejte
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram