Národní ústav lidové kultury - logo

Vzpomínka na Slávka Volavého (so 11.00 a 14.00)

17_volavy_prochazkovaSobota 27. 6., 11.00 –12.00, 14.00 –15.00, zámecká expozice – omezená kapacita sálu
Autoři a konference: Karel Pavlištík, Vlasta Ondrušová
Odborná spolupráce: Vítězslav Pálenský, Jiří Pajer, Michal Škopík

A zase je po všem. Zase skončil jeden ročník strážnického festivalu, odešli lidé, zůstal ztichlý park, ale já mám stejně pocit, že v tom parku ty písničky znějí dál. Ty písničky, s kterými jsem procestoval skoro celý svět. A vzpomínám si, když jsem byl v Japonsku, že tak, jak já se zahlížím do toho ztichlého parku, také Japonci se dovedou obdivovat těmto krásám svých japonských zahrad. A pro mě je písnička právě tou překrásnou zahradou. A chtěl bych jí jako prostý člověk, jako prostý dělník sloužit (Vítězslav Volavý).

17_uvod festivaluTento pořad není v dramaturgii Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice žádnou mimořádnou událostí. Na Slávka Volavého vzpomínáme už víc než deset let vždy v předvečer zahájení festivalu při tichém, skromném, ale vždy pěkném setkání u jeho busty před strážnickým zámkem. Na PhDr. Vítězslava Volavého, prvního ředitele a budovatele Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici, především však legendárního strážnického primáše budeme vzpomínat i letos. Tentokráte – díky kulatému výročí festivalu, s nímž byl osudově spjat – nikoli u busty před zámkem, ale v zámku, v krásném prostředí expozice nástrojů lidové hudby.

17_volavy_hrbac_www.folklornisdruzeni.czZ množství námětů k dnešnímu vzpomínání jsme vybrali ty, o nichž věříme, že tak jako zaujaly nás, zaujmou i vás. Třeba to, jak se z nestrážničana rodem stal věhlasný strážnický primáš, jakou stopu zanechal v hudebním životě Slovácka i této země a v jakých rukou je jeho primášské dědictví. Hrát, zpívat a tancovat ale budou roduvěrní Strážničané s Cimbálovou muzikou Strážničan, jejímž primášem je Vítězslav Pálenský. Jeho maminka se za svobodna jmenovala Volavá. Věříme, že spolu strávíme pěknou hodinku.

Účinkující:
CM Strážničan
Primáši Vítězslav a Víťa Pálenští, Jan Gajda ml., Pavel Múčka
Zpěváci a tanečníci Veronika Malatincová, Kristina Zlámalová, Tatiana Pálenská, Zuzana Vojtová, Jan Gajda st., František Gajda, Silvián Motičák
Jiří Pajer

Foto nahoře: Slávek Volavý s Maryškou Procházkovou, foto dole: Slávek Volavý s Martinem Hrbáčem (www.folklornisdruzeni.cz)

Sdílejte
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram