Národní ústav lidové kultury - logo

Příběh zbojníka (so 23.30)

29_pribeh zbojnika_uLIDOVÉ TANEČNÍ DIVADLO VOJENSKÉHO UMĚLECKÉHO SOUBORU ONDRÁŠ

Sobota 27. 6., 23.30-01.00, amfiteátr Zahrada

Námět: Čestmír Komárek, Hana Maděrová
Scénář a režie: Martin Pacek
Hudební dramaturg: Jiří Gužík

PROLOG a MASOPUST
Náš příběh začíná v malé vesnici na severní Moravě, kde právě probíhá masopust. Seznamujeme se s hlavním hrdinou našeho vyprávění mladým Ondrou a jeho milou, kteří mají krátce před svatbou. Masopustní rej vede a organizuje Ondrův sok v lásce. S pomocí masopustních masek stále pár odděluje a snaží se Ondru vyprovokovat k přímé konfrontaci. To se mu nakonec na pozadí rituálu (soud s kozlíkem) podaří. Dojde k přímému souboji, který skončí tragickou a nešťastnou smrtí soka. Šokovaná vesnice a nešťastná milá sledují, jak Ondřeje odvádějí vojáci.

V UHRÁCH
Ocitáme se v Uhrách, kam Ondru odvedla vojenská patrola. Jako trest je mu vyměřena služba u husarů. Zde se setkává s krajanem Jožkou, který stejně jako on musí absolvovat základní výcvik. Ten je tvrdý a náročný, na jeho konci unavení mladí muži vysílením usínají. Noc a spánek jsou jedinou příležitostí ke snění a vzpomínání na své nejbližší a hlavně na své milé, které jsou od nich daleko. I Ondřej myslí na vyvolenou a sní o tom, že jsou spolu, vidí ji všude, zjevuje se mu a zase mizí. Krásný sen je náhle přerušen. Přichází rozkaz k neodkladnému odchodu do bitvy. Jožka Ondru přesvědčí, aby spolu dezertovali.

29_pribeh zbojnika_2_uZBOJNICKÁ DRUŽINA
V horách naši dva uprchlíci narazí na dřevorubce, kteří v lese kácejí stromy. Zrovna za nimi přišly dívky s obědem a naši hrdinové se ocitají uprostřed jejich zábavy. Nejprve se vesničané na Ondřeje a Jožku dívají s nedůvěrou, ale to jen do chvíle, než jim oba přátelé prozradí, že jsou vojenští zběhové a chtějí se v lesích skrýt před husary. Valaši je přijmou mezi sebe a poskytnou jim úkryt. Pronásledovatelé jsou však důslední a Ondru s Jožkou nechtějí jen tak nechat proklouznout. Dojde k přímému souboji, ale k našim hrdinům se přidá pár odvážných mladíků, s jejichž pomocí husary přemůžou. Zrodí se zbojnická družina.

NA POUTI

Ondra svádí nejen boje reálné, ale i své vnitřní. Stále vzpomíná na svou milou, stále jí vidí, tančí s ní a představuje si, jaké by to bylo, kdyby nedošlo k nešťastné tragédii. Jeho život bez ní pro něj nemá smysl. Zbojníci jsou na útěku, který je dovede až do dalekých Čech. V malém městečku se zrovna koná pouť, která večer končí zábavou v místní hospodě. Celá družina se nenápadně vmísí mezi místní za účelem jednak se pobavit, jednak obohatit. S překvapením však zjistí, že celá hospodská zábava je jen rafinovaná past. Ve chvíli, kdy je zábava v nejlepším, do hostince vtrhnou husaři a zbojníky pochytají. Ondrovi se na poslední chvíli podaří zachránit Jožku a společně utíkají.

SVATBA
Útěk je dlouhý a vyčerpávající. Ondrovi už docházejí síly a prosí Jožku, aby mu pomohl. V tomto okamžiku se ukáže pravý charakter Jožky, Ondrovi nepomůže, zanechá ho osudu. Ondra je sám. Jen jeho milá, či přesněji řečeno jeho představa, je s ním. Mladík přemýšlí o svém dosavadním životě, má pocit, že nestál za nic, že on sám nic dobrého nedokázal. Jeho samota je náhle přerušena příchodem vesničanů, Ondra zjišťuje, že se ocitl ve svém rodném kraji. Dva mladí lidé se velmi milují a chtějí se vzít. Jejich blízcí jim lásku nepřejí, a zákonitě tak dochází ke konfliktu. V této chvíli zasáhne Ondra a svatbě dvou milenců už nic nebrání. Náš hrdina zůstává sám…

EPILOG

Premiéra Příběhu zbojníka se uskutečnila 2. května 2015 v Janáčkově divadle v Brně.

29_pribeh zbojnika_3_uÚčinkující:
Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ
Ředitel souboru: pplk. Aleš Krkoška
Vedoucí uměleckého úseku: Čestmír Komárek
Orchestr lidových nástrojů, ved. Jaromír Kučera
Taneční skupina, ved. Martin Krajňák
Dívčí sbor, ved. Martin Peprník

Foto: www.vusondras.cz

Sdílejte
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram