Jarmark chutí a vůní

sobota 23. června 2018, 10.00—19.00, u amfiteátru Zámek

S prázdným břuchem je aj u muziky smutno

autorky: Anna Grůzová, Terézie Ondrová

Zveme Vás na již pátý ročník pořadu o tradiční gastronomii, který vás přenese do prostředí výročního trhu. Jarmarečníci vám nabídnou tradiční pokrmy a produkty, které se běžně připravovaly v domácnostech nebo prodávaly na venkově i ve městech na přelomu 19. a 20. století. Přijďte do příjemného prostředí k amfiteátru Zámek, kde budete moci ochutnat regionální pokrmy a produkty, a dovědět se něco nového o lidovém stravování.

Mezi pokrmy budou zařazeny sladké, slané i kyselé pochutiny, masitá jídla a výrobky z oblasti přírodního zdraví, ale také tradiční alkoholické nápoje. Na jarmarku můžete zakoupit např. báleše, osúchy, patententy, krúžalky, různé pomazánky a paštiky, guláš a polévky, slané i sladké pečivo, ale také čokoládové pralinky s kávou. Budete mít možnost zde doplnit své spižírny o rostlinné oleje (konopný, trnkový, dýňový), sušené ovoce, zavařeniny, med, bylinky a mnoho dalších. Seznamte se se zapomenutými recepty a obohaťte svoji kuchyni o vydatnou a zdravou stravu.

Součástí programu budou hudební pozvánky na jarmark, při kterých se můžete zaposlouchat do lidových písní doprovázených houslemi, harmonikou či flašinetem, a začíst se do „dobových“ novin. V odpoledních hodinách Vás budou bavit muziky CM Falešnica a CM Kapric. Atmosféru trhu dokreslí dobové atrakce pro děti (kolotoč a houpačky).

Významnou součástí jarmarku bude ukázka přípravy svatebního koláče, kde můžete pozorovat jednotlivé fáze zhotovení obřadního pečiva a nahlédnout tak do přípravy pokrmu, která již dnes není běžně k vidění. Pro zabavení nejmladší generace bude přichystaná tvořivá dílna, v níž si děti budou moci zhotovit památeční výrobky tematicky se vztahující ke stravě. Součástí bude také několik stanovišť s drobnými hlavolamy či hrami.

Tak neváhejte a přijďte, protože s prázdným břuchem je aj u muziky smutno!

Doprovodný program:

12.00 – 17.00   CM Falešnica, 17.00 – 19.00   CM Kapric

Účinkují:
CM Falešnica
CM Kapric
Michal Grossman, Stanislav Mach, Petr Šamša, Henri a Alexandra Noubelovi (jarmareční muzikanti)
kuchařky a kuchaři, cukrářky, pekaři a pekařky, kořenáři, jarmarečníci z různých koutů Moravy

Komentáře

komentář(ů)

Sdílet na sociální síť: