70. ročník MFF 2015

Soutěž verbířů Účinkující Pro návštěvníky

K jubilejní sedmdesátileté Strážnici…01_logo_Stránka_1

Vážení a milí návštěvníci strážnických slavností,
člověk si ani často neuvědomuje, jak rychle čas pádí kolem nás. Většinou to zjistí až v okamžiku, kdy je nějakým způsobem donucen se zastavit a běh času vnímat. Je tomu tak i v případě Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici, vyhlášeného setkání příznivců folklorního dědictví. I když se to zdá neuvěřitelné, chystá se už jeho jubilejní 70. ročník! Mohl bych tu vzpomínat či rekapitulovat různé příběhy a programy z dlouhé historie slavností, ale v zásadě to pokládám za zbytečné, protože z opakovaných sociologických průzkumů návštěvníků vím, že naše publikum je relativně stálé, vzdělané a všech věkových kategorií. Nebudu jej tedy unavovat připomínáním faktů, které se dají snadno nalézt v řadě publikací a článků. Navíc, u mnoha návštěvníků jsou to i vlastní vzpomínky.

Pro mne osobně, stejně jako pro spoustu mých folklorních známých, ale také pro většinu muzikantů, zpěváků a tanečníků, jsou „strážnické slavnosti“ – jak se také Mezinárodnímu folklornímu festivalu říká – především každoročně se opakujícím svátkem. Příležitostí setkat se ve Strážnici s přáteli, kteří jsou naladěni na přibližně stejnou vlnu a těší se na to, co mohou na festivalu uvidět a uslyšet, čím některé pořady rozšíří jejich znalosti a povědomí o našich lidových tradicích, stejně jako o tradicích jiných etnik. Většinou jsou to lidé, kteří jsou často sami aktivní a zanícení pro rozličné aktivity ve všemožných kulturních žánrech. A tak dovedou ocenit vystoupení jiných a vytvořit neopakovatelnou atmosféru ve festivalových hledištích.

Jubilejní 70. ročník Mezinárodního folklorního festivalu je spojen také s pořádáním 33. ročníku Dětské Strážnice. Spolu tak oba festivaly představí divákům bezmála čtyři desítky pořadů a několik repríz. Nabídka je tedy široká a pestrá. Bude obsahovat jak řadu tradičních programových stálic festivalu, tak i pořady, které se objevují na scéně v určitých časových cyklech. Nemohou však chybět ani pořady připravené speciálně k tomuto významnému jubileu, které budou třeba reflektovat skutečnost, že náš festival vznikl kdysi jako jediný celostátní, tedy československý, a že si vydobyl ve světě mimořádné postavení a uznání.

Vážení návštěvníci,
srdečně Vás zvu do Strážnice. Věřím, že si z naší nabídky budete moci vybrat to, co je vašemu srdci nejbližší, a že budete spokojeni stejně jako ty tisíce a tisíce diváků v předešlých letech. Chceme spolu s vámi oslavit tento velký svátek strážnických slavností a chceme, abyste si od nás odnesli jen ty nejlepší zážitky a vzpomínky. Strážnice vás očekává, buďte u nás vítáni!

PhDr. Jan Krist

ředitel Národního ústavu lidové kultury
prezident Mezinárodního folklorního festivalu a Dětské Strážnice

 

Partneři festivalu

Hlavní mediální partner festivalu Mediální partneři festivalu Partneři festivalu

cro_brno CT_byla LOGo_straznice

 

Festival se koná za podpory Ministerstva kultury ČR Mezinárodní rada organizátorů folklorních festivalů a lidového umění

logo anniversary CIOFF

Sdílejte