Tady jsme doma

pátek 22. června 2018, 17.00 – 18.30, skanzen-amfiteátr

U muziky
Autor a režie: Magdalena Maňáková
Odborná spolupráce: Alena Schauerová

Pořad „Tady jsme doma“ v sobě spojuje myšlenku již skoro desetiletého projektu Národního ústavu lidové kultury, který se snaží vrátit prvky tradiční lidové kultury do běžné výuky základních a mateřských škol, a ideu pořadu o prezentaci dětských folklorních souborů ze Slovácka a nejbližšího okolí.

Při práci s tématem „U muziky“ by se mohlo zdát, že vznikne pořad, který dětem tematicky nepřísluší, ba je až pro ně nevhodný. Ale děti přece vždy žily mezi přípravami na muziku! Sami na sobě tak zažívaly pocit, že nemají vhodné oblečení – je proto třeba koupit plátno a ušít nové, nebo alespoň to staré pořádně vyprat a vyžehlit. A aby se dalo po chuti zatancovat, musí být také nové boty od ševce.

Pro chasu i rodinu se vždy na sváteční chvíle připravovalo množství slavnostních jídel. Jak si děti samy poradí s přípravou chleba, pečením koláčů a jak vyřeší spor o nejlepší náplň do buchet, uvidíte sami. Než se sejdou tanečníci a muzikanti k zábavě, je potřeba připravit také místo – zamést světnici. A když se žádní tanečníci nenajdou, s metlami si zatancovat a naučit se tančit aspoň tímto způsobem. Dětská fantazie je ale tak velká, že to malým tanečním příliš nevadí: sami si vytvoří cimbál, naučí se hrát na gajdy nebo se pokusí získat čarovné cikánské housle. A jaká by to byla zábava, kdyby nepřišli hosté. Všichni z dědiny, ale i vzdálení příbuzní se na zábavu musí pozvat, aby se neurazili. A pak už jenom vyrobit hodové právo, nastrojit se a už můžeme všichni k muzice!

Účinkují:
DFS Kordulka, Starý Poddvorov, ved. Miroslava Hajdová
DFS Pentlička, Boršice, ved. Jana Gabrielová
DFS Jarabáček, Drnholec, ved. Bronislava Šimčíková
DFS Veličánek, Velká nad Veličkou, ved. Jana Švrčková a Magdalena Maňáková
Žáci 5. C ZŠ Pražská, Znojmo, tř. uč. Marcela Přibylová

foto: archiv NÚLK, Tomáš Hájek

Komentáře

komentář(ů)

Sdílejte