Jubilejní 80. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice 2025 a 43. ročník Folklorního festivalu Dětská Strážnice 2025, které se konaly ve dnech 26.–29. června, navštívilo více jak 41.000 milovníků folkloru, což nás velmi mile překvapilo.
Dovolte mi, abych touto cestou poděkoval všem těm, kteří se na přípravě letošního ročníku MFF Strážnice podíleli. Nejsou to jen zaměstnanci pořádajícího Národního ústavu lidové kultury a spolupořadatele Města Strážnice, ale i velké množství externích spolupracovníků, jejichž odbornost avšak i nadšení dávají festivalu jeho charakteristickou podobu, ať už se jedná o pořady, služby nebo zprovoznění areálu. Velké poděkování patří rovněž všem partnerům festivalu.
Skončil 80. ročník, ale již teď se pracuje na přípravě 81. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice 2026 a 44. ročníku Folklorního festivalu Dětská Strážnice 2026. Festival se bude konat ve dnech 25.–28. 6. 2026.
PhDr. Martin Šimša, Ph.D., Prezident festivalu
Pořadatel a partneři
Pořadatelem je Národní ústav lidové kultury, instituce zřizovaná Ministerstvem kultury, s celostátní působností, specializovaná na péči o soudobé folklorní aktivity.
Český rozhlas Brno
Radio Proglas
Základní čísla:
Mezinárodní folklorní festival ve Strážnici patří mezi nejstarší a nejznámější folklorní festivaly v Evropě, festival CIOFF (Mezinárodní rada organizátorů folklorních festivalů a lidového umění s postavením konzultanta UNESCO). Folklorní festival Dětská Strážnice je od roku 2009 součástí MFF Strážnice, letos bylo Folklornímu festivalu Dětská Strážnice věnováno 7 pořadů z celkového počtu 42 festivalových pořadů.
Soutěž o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku
V 40. ročníku Soutěže o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku se představilo celkem 36 tanečníků. Z dopoledního předkola postoupilo 10 soutěžících:
Do finále postupil také vítěz ankety diváků Radim Helešic z Břeclavy.
K nim se ve večerním finále připojili přímo postupující vítězové regionálních kol:
Výsledky finále:
1. místo: Martin Vašulka, Kyjov
2. místo: Marek Salay, Břeclav
3. místo: Petr Polách, Kunovice
4. místo: Jan Hrbáček, Tvarožná Lhota
5. místo. Martin Klásek, Petrov
Vítězem Poroty seniorů se stal Tomáš Matulík z Velkých Bílovic
Ocenění 80. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice 2025
a 43. ročníku Folklorního festivalu Dětská Strážnice 2025
Laureáti MFF Strážnice 2025:
Mladé dudácké muzice ze Strakonic – za všestranný jevištní projev v pořadu S lidem zasnoubeni
Martině Pavlicové, Danielu Drápalovi a Zdeňku Vejvodovi – za obsahový přínos k historii inscenování českého a moravského folkloru od 19. století do roku 1945 v pořadu S lidem zasnoubeni
Tanečnicím Slováckého souboru Vonica, Valašského souboru Kašava a Bartošova souboru
– za výborné pěvecké a taneční provedení pásma Zpívajte, děvčice v pořadu Na tom zlínském rynku
Barboře Vlčkové – za tvůrčí přínos v pořadu Běží voda, běží
FS Rosénka – za mimořádnou úroveň interpretace v pořadu Běží voda, běží
MusEquality – za excelentní interpretační úroveň a za nápadité propojení vážné a lidové hudby ve stejnojmenném pořadu
Magdaleně Múčkové a Petru Ryšavému – za působivé naplnění formátu jubilejního pořadu Osmdesátiletá Strážnice
Ceny ředitele NÚLK a prezidenta festivalu:
Janu Kristovi – za dlouholetý mimořádný autorský a dramaturgický přínos Mezinárodnímu folklornímu festivalu Strážnice
Vlastě Ondrušové – za dlouholetou dramaturgii vystoupení zahraničních souborů na Mezinárodním folklorním festivalu Strážnice
Aleně Schauerové – za dlouholetý mimořádný autorský a dramaturgický přínos Mezinárodnímu folklornímu festivalu Strážnice
Janě Poláškové – za dlouholetý mimořádný autorský a dramaturgický přínos Mezinárodnímu folklornímu festivalu Strážnice
Kateřině Macečkové – za dlouholetý mimořádný autorský a dramaturgický přínos Mezinárodnímu folklornímu festivalu Strážnice
Ceny České národopisné společnosti za rok 2024
Česká národopisná společnost je vrcholná profesní organizace sdružující vědecké a odborné pracovníky v oboru etnologie, studenty etnologie a zájemce o práci v této disciplíně z jiných příbuzných oborů.
Od roku 1997 uděluje každoročně ocenění významným počinům, které v uplynulém roce výrazně přispěly k rozvoji a propagaci oboru. Ceny zahrnují kategorie: 1. publikace; 2. výstava/expozice; 3. projekt/akce/konference. O udělení ceny rozhodují svým hlasováním všichni členové České národopisné společnosti. Jako ocenění mimořádného počinu v oboru v uplynulém roce uděluje Česká národopisná společnost také Čestnou cenu „Pět rudých růží“.
V letošním roce byly oceněny následující počiny:
V kategorii Odborná publikace se o první místo dělí dva počiny:
Výstava/expozice
Výstava Mezi kouzly, vírou a pověrou. Magie v textech moravského venkova 18. a 19. století, jež se konala od 30. září do 20. prosince v Moravské zemské knihovně; kurátorkou výstavy byla Anna Grůzová.
Vědecká konference / národopisná akce
Pracovní zasedání Komise pro lidové obyčeje ČNS a Subkomise pro lidové obyčeje MKKK Proměny obyčejové tradice a její současné vnímání (11.–12. 6. 2024 ve Zlíně), jehož pořadatelem bylo Slovácké muzeum v Uherském Hradišti a Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně.
Čestná cena ČNS „Pět rudých růží“ byla udělena kolektivu pracovníků Etnografického oddělení Historického muzea Národního muzea za úspěšnou realizaci stěhování depozitářů Etnografického oddělení a zachování kontinuity činnosti tohoto pracoviště.
Studentská cena ČNS 2024