Mezinárodní folklorní festival ve Strážnici navštěvují desítky tisíc lidí. Většina z nich vyhledává komponované pořady zasazené do prostředí amfiteátrů v zámeckém parku. Slavnostní zahájení festivalu bude v pátek ve 20.30. O taneční čísla se jako každoročně postarají zkušení členové strážnických folklorních souborů.
Pořad zahraničních souborů Z krajin za obzorem patří každoročně k těm nejnavštěvovanějším (pá 21.00, so 22.30, ne 14.00, popis). Tématem budou Mezinárodní dudácké kontrasty a Letem světem s čertovským měchem. Autor Zdeněk Vejvoda téma představuje: „Dudy v rozmanitosti stavby, zvuku i regionálních hudebních tradic jsou po staletí nástrojem králů, žebráků i šašků, předmětem vášnivého obdivu i vědeckých výzkumů. Však je bezpečně doloženo, že svým zvukem provázejí všední a zejména sváteční okamžiky lidstva již více než 5 000 let! Na procházku dudáckou hudební a taneční tradicí různých evropských regionů zve letošní pořad zahraničních souborů, který nabízí řadu inspirativních mezikulturních setkání i dudáckých kontrastů.“ Vystoupí dudácké kapely: Robson´s Choice (Northumberland, Velká Británie), Hrvatski gajdašski orkestar (muzikanti z celého Chorvatska), Unisonus (Salzburg, Rakousko); taneční soubory s dudáckou hudbou: Aegean Folk (Antalya, Turecko), Ponitran (Nitra, Slovensko), Zdravche – Venche (Velingrad, Bulharsko), Rapsodia Valceana a Ansambul Floricica din Costesti (Costešti, Rumunsko) a zvláštní hosté: v sobotu: skupina ghanských tanečníků a bubeníků; v neděli: Bohemian Pipe Band – Tradiční skotská dudácká hudba (Česká republika).
V pátek od půl jedenácté večer můžete navštívit hned dva pořady. Program Tři mušketýři (popis) jsme vám už představili několikrát. Je věnován nedožitým 95. letům primášských a lidských osobností Vítězslava Volavého (1922—1983), Jiřího Petrů (1922—1984) a Jaroslava V. Staňka (1922—1978). Autor David Pavlíček píše: „Byli jen tři, a přesto měnili historii. Jejich mečem byl smyčec, štítem talent, pokora a úcta. Muzikantští mušketýři, primáši z Dolňácka, kteří se bez pomoci kordu, pouhým smyčcem, zapsali do srdcí nás všech. V pořadu se představí nejen jejich přímí pokrevní pokračovatelé, ale také výběr (či lépe řečeno zlomek) muzik, zpěváků a tanečníků, kteří kráčejí v jejich stopách jako mušketýrská armáda.“ Vystoupí CM Danaj a Strážničan, Veronika Malatincová, Silvián Motičák a generační taneční páry FS Danaj. Dále CM Jury Petrů z Kyjova, Rodinné trio Petrů, Bohdana Menšíková a Jana Neničková, Mužský sbor Kyjov, Ženský sbor Zpěvulenky z Čeložnic a taneční páry z Kyjova. Do třetice pak CM Stanislava Gabriela, CM Harafica, Stanislav Gabriel st., Ženský sbor Rezeda, Tanečníci a zpěváci Hradišťanu dřívějších dob.
Tím druhým pátečním je program s poetickým názvem O lásce všelijak písní (pá 22.45, popis) z autorské dílny Pavla Popelky: „Láska, nejušlechtilejší lidský cit, pronikla i do písní. Co na milostných písních udivuje nejvíc, je jejich poetika. Odkud se vzaly ty nádherné básnické obrazy u lidí, kteří mnohdy neuměli číst ani psát? V žánru lidových písní mají písně o lásce nejčetnější zastoupení. Zazní jak písně lyrické, tak balady. Ačkoliv půjde především o tradiční podobu písní, prostor dostane i osobitý způsob jejich interpretace. Materiálově pořad čerpá především z písňového materiálu z moravsko-slovenského pomezí, z oblasti Bílých Karpat a Valašska.“ Představí se Gabriela Vermelho, Ludmila Vašková, Vladislava Hrubešová, Jan a Jana Karáskovi, Martin Prachař, Veronika Malatincová, Vlasta Grycová, CM Vlasty Grycové, HCM Petra Galečky, Sboreček žen z Lipova a ženský sbor Netáta.
Soutěž o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku se řadí ke stálicím sobotního dne a která přivádí do amfiteátru Zahrada diváky hned dvakrát. V sobotu dopoledne na semifinále (popis), do kterého postupují tanečníci z regionálních kol. Od půl třetí odpoledne pak probíhá hlavní finále (popis). Chlapce budou doprovázet cimbálové muziky Burčáci, Šmytec a OLiNa. „Dnes můžeme říci, že je verbuňk stále živý a hojně užívaný na celém Slovácku. Právě taneční osobnosti verbuňk činí životaschopným, a tím jej přibližují všem. Jednotlivé subregiony Slovácka si pak udržují svůj specifický taneční styl. Strážnice se stala symbolickým poutním místem jak pro tanečníky, tak i pro jejich příznivce.“ uvádí autorská trojice Rudolf Tuček, Jan Blahůšek a Jarmila Teturová.
Jednou za dva roky se vrací na festival Domovina, pořad národnostních menšin žijících na území České republiky (so 18.00, popis). Autor Jan Krist představuje. „Naše země nebyla vlastně nikdy zcela homogenní, zcela „česká“. Vždy tu žily i různé etnické minority. Rozhodující je, že zde žít chtějí, že se u nás mohou cítit volně, svobodně, že mohou žít svými tradicemi. Pro majoritu je důležité, že menšiny obohacují náš společný život a kulturní dění. Že žijeme v jedné a společné domovině. Co si víc přát při pohledu na to, co se děje jinde ve světě?“ Účinkují: Dětský národopisný soubor Palavánek a CM Kolík, Folklorní sdružení přátel ruské a ukrajinské kultury Sudaruška, Folklorní soubor Nyitnikék, Folklorní soubor Púčik, Folklorní soubor Skejušan, Pěvecký sbor Csalogányok, Soubor písní a tanců Olza a kapela Lipka, Soubor Haeri, Soubory Die Målas a Die Målaboum, Taneční soubor Antigoni, Taneční soubor Bulgari, Taneční skupina Rut a ukrajinská kapela Ignis.
Sobotní podvečer patří už tradičně pořadům regionálních folklorních sdružení. V přehlídkovém programu V dobrém sme sa zešli (popis) se v amfiteátru Zámek od 18.00 hodin představí folklorní soubory z Plzeňska, Prácheňska, horského Lašska, uherskohradišťského Dolňácka a Valašska. „Stejně jako v minulém roce byly do programu zařazeny soubory, které nejsou na strážnických slavnostech prezentovány každoročně. Přestože jde o soubory z různých koutů naší země, jedno mají společné. Radost z lidového tance a lásku k lidové písničce,“ dodává autor Pavel Tomeček. Vystoupí SLPT Ostravica, Frýdek-Místek, SPT Jiskra, Plzeň, Folklorní studio Buchlovice a CM Rubáš, VSPT Vsacan, Vsetín a Prácheňský soubor písní a tanců, Strakonice.
Při vzpomínce na velké osobnosti jsme představili letošní regionální pořad Links, rechts, Krejčí, švec, který se uskuteční v sobotu večer na Bludníku (popis). Sté výročí narození sběratele lidových písní a tanců Pavla Krejčího připomene národopisný pořad ze severních a severovýchodních Čech. Představí se folklorní soubory Barunka (Česká Skalice), Dykyta (Krásná Lípa), Hořeňák a Hořeňáček (Lázně Bělohrad), Jizera (Liberec) a Nisanka (Jablonec nad Nisou).
Na stejném místě můžete vidět Portášské chodníčky, pořad věnovaný třístému výročí založení Portášského sboru (so 22.30, popis). Autor Tomáš Gross udává: „Pořad chce připomenout důvody vzniku portášského sboru a také přiblížit divákům jeho úlohu, organizační strukturu i některé zajímavosti z činnosti členů sboru od počátků až do zrušení této instituce v roce 1830. Připomeneme jedno významné výročí a činnost historické organizace, na kterou po mnoha desetiletích navázali členové současného Valašského sboru portášského. Jim je věnováno poděkování za připomínání důležité součástí naší historie.“ Vystoupí členové Valašského sboru portášského z různých obcí Valašska, hornoliptovský kurucký regiment, Vavrišovo, Slovensko, VSPT Rusava, z.s. a CM Bukovinka, SLPT Ostravica, SLPT Valašský vojvoda, SVPT Vsacan a VSPT Radhošť.
Festival uzavře program To nejlepší na konec (ne 15.30, popis). Autor Petr Ryšavý píše: „Slavnostní galaprogram na zakončení festivalu není jen prezentací souborů, které v rámci letošního festivalu na pódiích vystoupí. Je také pomyslnou tečkou za třídenním festivalovým děním. Důležitým úkolem závěru pořadu je předání Ceny MFF a titulů Laureát MFF za festivalový ročník 2017. Pořadem provede moderátorská dvojice David Pavlíček a Ladislav Šimeček. Diváci budou svědky seskupení toho nejkvalitnějšího, co bylo letos k vidění, a proto určitě nebude nouze o bouřlivé ovace.“ V závěrečném pořadu se představí CM Danaj, HCM Martina Hrbáče, FS Ponitran, FSPRUK Sudaruška, SPT Jiskra, SVPT Vsacan a ocenění a vítězové soutěží.
Profilové foto: Jan Husák, www.ursus.cz