Autoři: Jan Kysučan, Jiří Čevela
Jaroslav Jurášek (1925–2005) – hudebník, dramaturg, organizátor, autor pořadů, osobnost, která významným způsobem zasáhla do vývoje folklorního hnutí na Moravě ve druhé polovině 20. století. Již v roce 1946 spoluzakládal cimbálovou muziku Valašského krúžku v Brně, v letech 1950–1952 byl vůdčí osobností brněnského Moravského souboru lidových písní a tanců. V roce 1951 stál u založení redakce lidové písně a hudby brněnského studia někdejšího Československého rozhlasu, o rok později se podílel na vzniku Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů, jehož umělecké směřování do roku 1967 spoluutvářel.
Od roku 1976 působil z podnětu Čestmíra Komárka jako umělecký vedoucí brněnského VSPT Jánošík (od roku 1993 nesoucího název VUS Ondráš), a to i po svém odchodu do důchodu v roce 1992. Jako upravovatel a dramaturg se podílel na více než třiceti zvukových nosičích, byl sběratelem hudebního folkloru a vlivným dramaturgem hudebního vysílání Československé televize v Brně (1982–1992).
Samostatnou kapitolu představuje spolupráce Jaroslava Juráška s MFF Strážnice. Vedle profesních vztahů souvisejících s jeho zaměstnáním v rozhlase a televizi byl dlouholetým členem programové rady a později senátu festivalu, autorem několika pořadů, porotcem soutěží a přehlídek dětských zpěváků.
Sté výročí narození této výrazné osobnosti moravského folklorního hnutí právě ve vztahu ke strážnickému festivalu přiblíží folklorní škola, její autoři se zamýšlejí nad přesahem a jistou nadčasovostí odkazu J. Juráška, jenž je ve festivalových souvislostech nesporný a mnohovrstevnatý. Chybět nebudou archivní ukázky z pořadů, na nichž se autorsky podílel.