Páteční programy začaly již v 10 hodin ráno na loukách u Platanové aleje programem Dětské Strážnice 2025, autorek Marie Flašarové a Michaely Plaché Život na Slovácku. Další programy probíhaly na všech amfiteátrech, v celém zámeckém parku i ve Skanzenu Strážnice.
Nedílnou součástí festivalu je také přijetí čestných hostů na strážnickém zámku.
Festivalový večer otevřelo ve 20 hod. Slavnostní zahájení na amfiteátru Bludník, na kterém byli přivítáni domácí i zahraničí hosté. Této role se zhostil prezident festivalu Martin Šimša, ministr kultury Martin Baxa a starosta Města Strážnice Risto Ljasovský.
Následující program, S lidem zasnoubeni, byly obrazy z dějin inscenování českého a moravského folkloru od 19. století do roku 1945. Do páteční noci ještě zazněly dva pořady z amfiteátru Zahrada. Na tom zlínském rynku (pá 20:30) byl pořad folklorních souborů ze Zlína. Navazoval pořad Pocta Jaroslavu Juráškovi (pá 22:30) v podání Vojenského uměleckého souboru Ondráš, který připomíná 100. výročí narození muzikanta, upravovatele, dramaturga a autora pořadů Jaroslava Juráška (1925–2005) – člověka, který celý svůj profesní život zasvětil lidové hudbě.