MFF Strážnice 2017 se koná doslova v celém městě 🙂 Především zveme na festivalový průvod (popis) v sobotu odpoledne, který každoročně sledují tisíce návštěvníků. Účastní se domácí i zahraniční soubory, skupiny a muziky. Průvod vyjde od Skalické brány v 15 hodin, prochází městem a končí krátkými ukázkami zúčastněných souborů, skupin a muzik na náměstí Svobody.
V kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Strážnici zastihnete v sobotu od 9 hodin pořad Sešli jsme se (popis), duchovní písně mladých muzikantů a zpěváků. Autorka Naděžda Urbášková přibližuje záměr pořadu: „Chceme upozornit na současnou hudební duchovní tvořivost mladých lidí, představíme dva znamenité soubory. Říkají, že svou víru ukládají do písní, které si většinou sami vytvářejí – ať jde o texty a jejich hudební podobu, nebo o vlastní osobité úpravy. V první části budou hrát a zpívat studenti Janáčkovy konzervatoře v Ostravě, dali si název Sešli jsme se. Ve Strážnici se v pořadu sejdou ještě s dalším účinkujícím. Jsou to Good Work a název chce vyjádřit, že jde o dobrou práci nebo o práci Boží.. Obě skupiny spojuje mládí a víra, kterou dokážou mistrně vyjádřit hudbou.“
Dva pořady, které jsme si nechali na závěr našeho výčtu, se konají v centru slavností, na strážnickém zámku. Pořad O lásce všelijak písní II. (so 14.00, popis) je zúženou variantou nočního pátečního pořadu. „V tematických oddílech milostných písní − láska jako touha i bolest, ztráta vínku, rozchody, pláče prespanek, humor a erotika, láska v tanci, vztahy v manželství, nevěra, láska mateřská − budou zpívat převážně sólisté, kteří se oproti pátečnímu programu částečně obmění. K daným tematickým blokům zazní jak písně lyrické, tak balady. Ačkoliv půjde především o tradiční podobu písní, prostor dostane i osobitý způsob jejich interpretace – například v podání Gabriely Vermelho,“ zve autor pořadu Pavel Popelka. Účinkují: Bohdana Menšíková, Gabriela Vermelho, Jan a Jana Karáskovi, Jiří Petrů, Martin Prachař, Veronika Malatincová, Vlasta Grycová, CM Vlasty Grycové, HCM Petra Galečky, Sboreček žen z Lipova.
Do třetice upozorňujeme na poslechový pořad Stroj času, s podtitulem Historie psaná šelakem: Národní písně na gramodeskách z první poloviny 20. století (so 11.00, popis). „Významný historik zvukového záznamu, sběratel a editor Gabriel Gössel Vás seznámí se skutečnou a nekašírovanou podobou fenoménu národní písně na gramodeskách z první poloviny 20. století. Doufáme, že pro Vás bude překvapením nejenom autentických zvuk starých desek, ale také eklektická a velmi nekonvenční dramaturgie tehdejších vydavatelů. Úpravy lidových písní v interpretaci známých operních pěvců, lidovka v podání Kmochovy dechové hudby, harmonikáři, pouliční zpěváčci a všechny formy tzv. městského folkloru – prostě skutečná lidová zpěvní tradice zobrazená bez předsudků a v celé své šíři,“ doplňuje Michal Škopík.
A na úplný závěr ještě dvě informace. V neděli 25. června v 9.00 hodin bude v kostele Nanebevzetí Panny Marie sloužena slavnostní bohoslužba za účasti domácích a zahraničních folklorních souborů. Po dobu trvání festivalu proběhne v prostorách amfiteátru Zámek prodejní výstava materiálů s folklorní tématikou Folklorica: knihy-audio-video.
profilové foto: Michal Adamec