Námět, scénář a režie: Magdalena Maňáková, Eva Kuminková
Odborná spolupráce: Lukáš Perutka
Přijeli až z daleké Ameriky, z metropole Chicago. Jsou Češi i Američané zároveň a do Strážnice se opravdu moc těšili. Nejen kvůli cestě do země předků, ale protože s námi chtějí sdílet tradice, které si generace před nimi předávaly více než století! A které jeviště je pro člověka milujícího folklor větší a zářivější než to strážnické!?
Zrušení roboty v rakouském císařství v roce 1848 umožnilo mj. svobodný pohyb obyvatelstva. Toho využili jednotlivci i celé rodiny a odebrali se za „velkou louži“ – do Ameriky. Do první světové války se tak do USA přestěhovalo asi 350 tisíc obyvatel českého původu.
Nejprve bylo cílem vystěhovalců získání půdy, proto se stěhovali zejména do států jako Wisconsin, Iowa, Minnesota nebo Texas. Postupem času se oblíbenějšími stávaly městské aglomerace jako New York, Cleveland, a zejména Chicago. Tam žilo na počátku 20. století až 130 tisíc Čechů a Moravanů, a tak bylo „Větrné město“ třetím největším českým sídlem na světě, hned po Praze a Vídni!
Ve druhé polovině 20. století ale postupně mizel český ráz z chicagských čtvrtí Cicero nebo Plzeň. Češi a Moravané se stěhovali na vzdálenější předměstí, případně do jiných míst USA. Hlavní podíl ovšem měla amerikanizace a realita studené války. Železná opona zabránila krajanům pěstovat intenzivní kontakty se svou vlastí. Po roce 1989 a pádu komunismu v Evropě však vzájemné vztahy mezi Českou republikou a USA opět ožily a rozvíjely se. Důkazem je mj. chicagský spolek United Moravian Societies.
Spolek pořádá taneční kurzy a plesy, vede českou školku a školu, kde se děti učí česky, organizuje pikniky a celou řadu dalších akcí, které k udržení tradic přispívají. Má také vlastní spolkový dům a muzeum, jehož chloubou je tzv. Kroj room (Síň krojů). V oblasti folklorních tradic sdružuje pět tanečních skupin různého věku – Besídku, Šohajku, Radost, Omladinu a Moravské kolo – a pěveckou skupinu, které uchovávají a prezentují moravskou, českou i slovenskou kulturu.
Už osmdesát šest let se členové spolku spolu s dalšími krajany z USA a Kanady společně s hosty z Česka a Slovenska každoročně scházejí při příležitosti Moravských dnů plných krojů, hudby, tance, jídla, pití a příběhů, jež si vystěhovalci před mnoha desetiletími přinesli ze své domoviny a hrdě se k nim vracejí.
Jak krajané z Chicaga prožívají příjezd do Strážnice, na největší oslavu folkloru u nás? Proč odešli do Ameriky jejich předkové, jakou komunitu v Chicagu vybudovali a jak se dnes daří českému jazyku a tradicím? Jaké je to být Čechoameričanem? Bude se tančit, hrát a povídat. Přijďte a přidejte se!
Účinkují:
Omladina, Chicago, USA, ved. Myles Mojica (United Moravian Societies, Denise Kadlcek), HCM Marka Potěšila z Lipova