Sokola chval, ale svého se drž

sobota 23. června 2018, 10.30—12.00, skanzen-amfiteátr

Pořad dětských folkorních souborů

Autorka a režisérka: Kateřina Macečková
Spolupráce: Lenka Dujková

Svět dítěte byl a dodnes je prakticky od narození spjat se světem zvířat. V ukolébavkách, pohádkách, říkadlech, rozpočítadlech, jednoduchých hrách, tam všude se malý človíček setkává se zvířaty. Ta jsou také inspirací ke ztvárnění různých dramatických nebo lyrických, často velmi veselých zápletek.

Povinnost často i velmi malých dětí pomáhat doma při péči o zvířata dnes už skoro úplně pominula. Ale i při dřívější neúprosné každodennosti na dvorku nebo na pastvě se vždy našel čas na hru, zábavu, písničku – mnohdy vycházející z napodobování různých zvířecích zvuků, pohybů a akcí. Fantazii se meze nekladou a vše je po generace zachováváno a rozvíjeno.

Vstupujeme společně do světa dětských radostí, starostí a představ inspirovaných zvířaty – malými i velkými. Nahlédněme do bohatosti regionů Slezska, Lašska, Hané, Valašska a východních Čech, poznejme různé způsoby práce a různé stupně stylizace v dětských folklorních kolektivech, z nichž každý se drží svých kořenů.

Účinkují:
DFS Hlubinka, Ostrava, um. ved. Kateřina Macečková
DFS Javorníček, Brno, ved. Marie Čápová
DFS Krušpánek, Velká Bystřice, um. ved. Lenka Langerová
DFS Kvítek, Hradec Králové, ved. Ondřej Veselý
DFS Ondrášek, Frýdek-Místek, um. ved. Lenka Dujková

Sdílejte
2022
@ Národní ústav lidové kultury, Strážnice
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram