23. - 26. 6. 2022
pořadatel:
Národní ústav lidové kultury - logo

Písně pro nevěstu

neděle 30. června 2019, 11.30—13.00, skanzen-amfiteátr

Zpívají ženské sbory a sólistky z Čech, Moravy a Slovenska

Autorky: Anna Maděričová, Kateřina Kovaříková

Režie: Anna Maděričová, hudební režie: Kateřina Kovaříková

Průvodní slovo: Luděk Běťák

Poprvé v historii setkávání ženských sborů v prostředí strážnického skanzenu přivítáme pěvecké kolektivy z Čech, Moravy a ze Slovenska. V minulých letech se představily jen moravské sbory v pořadech Ej, ženy, ženy (2005), Ženičky, ženy (2010) a Zpívajte, děvčice (2013) – z jejich středu byly oceněny sólistky odbornou porotou a získaly i Cenu diváka.

Letošní pořad je věnován písním, které ženy a dívky zpívaly v průběhu tradičních svateb nejen v minulosti (písemné záznamy svatebních obřadů byly pořizovány již koncem 19. století), ale mnohé z nich, v původních i obměněných podobách, zpívají dodnes. Průběh tradičních svateb měl pevnou strukturu i určitou délku konání. Na jevišti nelze provést svatebním obřadem hodinu po hodině, lze však přinést pestrou mozaiku písňového odkazu minulých generací a zároveň ukázat, že i v současnosti se mohou odehrát v životě nevěsty chvíle, kdy se střídají smutek i veselost, naděje, důvěra a přátelství vyzpívané kamarádkami a stejně tak ponaučení sdělená životní moudrostí vdaných žen.

Účinkují:
Ženský sbor z Kunovic, Kunovice
Ženský sboreček Nivnička, Nivnice
Pěvecká skupina Kmotričky, Brno
Dívčí sbor Národopisného souboru Bítešan, Velká Bíteš
Ženský sbor a sólistky při spolku Hrozének, Bulhary
Ženský sbor souboru Haná, Velká Bystřice
Ženská spevácká skupina Kútnice, Kúty

Sdílejte
2022
@ Národní ústav lidové kultury, Strážnice
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram