Národní ústav lidové kultury - logo

Jablko od stromu

neděle 30. června 2019, 10.30—12.00, amfiteátr Zahrada

Hudební pořad

Autorka: Lucie Uhlíková

Odborná spolupráce: Magdalena Múčková, Alžbeta Lukáčová

Konference: Jitka Novotná

Joža Uprka (1861–1940), Vladimír Úlehla (1888–1947), Samko Dudík (1880–1967): tři významné osobnosti spjaté s lidovou kulturou umělecky, badatelsky a interpretačně. Každý byl jiný, každý se proslavil v jiné oblasti. Vzájemně se znali, respektovali i přátelili.

A pak jsou tu jejich pravnučky: Magdalena Múčková, Julia Ulehla, Alžbeta Lukáčová. Tři výjimečné osobnosti spjaté s interpretací lidové písně na jevišti. Vzájemně odlišné, přesto v mnohém stejné. Každá hledala a nalezla svou cestu nejen k hudební kultuře svých předků, ale i k rodinnému odkazu. Každá je prezentuje v médiích s cílem uchovat je pro další generace v živé podobě. Vzájemně se znají a stejně jako jejich pradědové se respektují, přátelí, spolupracují. Všechny tři potvrzují rčení o jablku, které nepadá daleko od stromu. Každá ale patří k jiné „jablečné odrůdě“.

Pořad představí tři různé přístupy k lidové písňové tradici, tři cesty, kterými se dnes nejčastěji vydávají interpreti písňového folkloru. Je to cesta od folkloru k world music.

Účinkují:
CM Danaj, Strážnice + hosté Pavel Múčka a sbor Malé taneční skupiny Danaj
Julia Ulehla a Aram Bajakian (USA)
skupina Banda (SK)

foto: archiv autorky pořadu, womusk.com, blesk.cz

Sdílejte
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram