23. - 26. 6. 2022
pořadatel:
Národní ústav lidové kultury - logo

Dětský dvůr

sobota 29. června 2019, 10.00—15.00, skanzen-areál, dvůr u C6

Už sem obešel celú Moravu

Autorky: Etela Podešvová, Tatiana Pálenská

Morava je kraj stále viditelných lidových tradic, krásné přírody i dobrého vína. To dobré víno dětem dát nemůžeme a letošní hrozny, ze kterých se vyrábí, ještě nedozrály. Ale k „ochutnání“ je toho u nás i tak dost. Na Strážnicko se přijíždí přívětivou krajinou, k níž patří nejedna přírodní rezervace výjimečná specifickou faunou a flórou. Věděli jste, že se u nás vyskytuje třeba přes deset druhů orchidejí? A víte, co je oskoruše? Přijíždíte na MFF Strážnice a vítají Vás ručně malovanými barevnými ornamenty zdobené domky, které nejsou ve všech slováckých obcí stejné. Každá obec má jiná pravidla pro kombinace barev a vzorů. Ulice lemují v době festivalu barevné májky (dříve to byly smrčky), které jsou zdobeny růžemi a fáborky z krepového papíru. Chcete si je také vyrobit? Víte, co je to modrotisk, jak se vyrábí, kde jej můžeme vidět a k čemu všemu jej lze využít? A že ten strážnický (spolu s olešnickým) patří od roku 2018 mezi poklady nehmotného dědictví UNESCO?

Nezůstaneme ale jen na jižní Moravě… Víte, kde leží Valašsko, v minulosti chudobný kraj, o kterém se říkalo, že je tam konec chleba a začátek kamení? Víte o tom, že to byl kraj s velkým počtem zbojníků a zakopaných pokladů, které dodnes někteří dobrodruzi hledají? Že valašské hory a kopce umožňovaly pasákům a pasačkám na sebe volat a halekat z kopce na kopec? Vyprávěli vám vaši rodiče báchorky a pověsti o valašských húkalkách – divoženkách, které žily v hlubokých lesích, křovinách a v hustém malináčí a k smrti utancovaly každého, kdo zabloudil do těchto končin?

A víte, čím se baví děti z folklorních souborů ve svém volném čase, když zrovna nesedí u počítače nebo nedrží v ruce mobil? Jak umí hrát a zpívat?

Pokud to nevíte, tak se vypravte na cestu s krajánkem a poznejte Strážnicko a Valašsko.

Učinkují:
DFS Danájek, Strážnice
DFS Fěrtůšek, Strážnice
DFS Kordulka, Tvarožná Lhota
DFS Petrovjánek, Petrov
CM Rozsocháč, ZUŠ Strážnice
CM Strunka, ZUŠ Zlín

Dílničky:
Marie Holubíková s dcerou, ornamenty na Strážnicku
Marie Vajčnerová a Zuzana Vojtová, výroba papírových růží
Muzeum Oskoruší Tvarožná Lhota, Vít Hrdoušek, příroda Strážnicka
Jochovi, příběh strážnického modrotisku
Výroba bot z papíru
Výroba klobouků z papíru
Tisknutí nových vzorů modrotisku

Sdílejte
2022
@ Národní ústav lidové kultury, Strážnice
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram