Program MFF Strážnice 2015 v kostce

momentky_marada_2Milí přátelé strážnických slavností, v uplynulých dvou měsících jsme se pokusili představit vám bohatý program 70. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice 2015 a 33. ročník Dětské Strážnice. Dovolujeme si shrnout informace na jednom místě a věříme, že si v programu najdete pro sebe to nejlepší pro zábavu, radost i poučení.

V tiskové zprávě Do Strážnice nejen za muzikou jsme vám představili festival také jako místo pro umění, poezii, divadlo i výstavy. Poezii se bude věnovat Folklorní klub: Slovácká čítanka (so 11.00). Taneční divadlo Příběh zbojníka (so 23.30) uvidíte v podání Vojenského uměleckého souboru Ondráš. Upozornili jsme na probíhající výstavy a pozvali vás na vernisáž výstavy Lidový oděv na Moravě. Už také víte, že ve skanzenu je instalována výstava Hliněné stavitelství na Moravě a v areálu zámku výstava Skromné umění – tradiční řemesla v ČR a výstava k 70. výročí festivalu.

Tisková zpráva Roztančená Strážnice byla pro vás, kteří rádi trávíte festival aktivně. Mnozí z vás se jako účinkující zařadí do tradičního průvodu městem (so 15.00). Pokud se chcete něčemu přiučit, pak je přesně pro vás program Zatancujme si (so 20.30), kde se naučíte horňáckou sedláckou. Možná toužíte po exotice, pak si nenechejte ujít Tance s přáteli (ne 10.30), kde se budou učit tance typické pro soubory ze zahraničí. Věříme, že se alespoň jednou zastavíte v parku u nějaké muziky a podpoříte Zábavy a Noc s hudci. Do této zprávy jsme zařadili také pozvání na pořad, který festival otevírá i uzavírá. Program Víno si nás vychovává (pá 17.00 a ne 13.30) je o muzice, zpěvu, víně a pohodě.

Významné místo mají v programové nabídce pořady Dětské Strážnice. Už ve čtvrtek je připraven zábavný večer pro děti Ještě nepůjdeme spát (19.30). Tvůrčí dílny a soutěže pro děti Světem křížem krážem najdete na louce u Platanové aleje v pátek od devíti dopoledne. Ve Strážnici vrcholí dlouhodobý projekt Tady jsme doma (pá 17.00), ve kterém se představují vedle folklorního souboru žáci základní školy. Pořad Dětský folklor na jevišti (so 10.30) chce představit rozmanitost přístupů k jevištnímu ztvárnění dětského folkloru. Také jsme vás pozvali na Muzičky (so 15.00), přehlídku dětských folklorních muzik. Představili jsme vám sobotní celodenní program pro celou rodinu Dětský dvůr ve skanzenu. Přiřadili jsme ještě informaci o pořadu, který je pro děti, ale nepatří přímo do Dětské Strážnice. Jde o muzikantskou veselohru Zvuky nie sú muky, který přibližuje dětem hravou formou různé lidové hudební nástroje a hračky.

V bohatém programu strážnických slavností jsme také hledali pořady ve skanzenu. Vedle již zmiňovaného pořadů Víno si nás vychovává a Slovácká čítanka, jsou sem zasazeny i pořady Dětské Strážnice. K celodenním akcím ve skanzenu se řadí prodejní přehlídka tradičních řemesel. Dalším celodenním programem je Festivalové kino České televize. Pokud zavítáte do Folklorní školy, můžete se něco přiučit o jídle našich předků v pořadu Gastro vitae (so 13.00). Sobotní podvečer vám zpříjemní pořad Já mám doma trnku (18.00) aneb Ovoce, zelenina a plodiny na Valašsku a Lašsku. Nenechejte si ujít nedělní hudební pořad Máme to v rodině (ne 10.30), kde budou společně soutěžit ve zpěvu tátové a synové. V neděli má také reprízu muzikantská veselohra Zvuky nie sú muky.

Spousta návštěvníků festivalu opouští Strážnici v sobotu v noci nebo v neděli nad ránem. Pro jiné je neděle příležitostí užít si slavnosti bez davů. Nedělním pořadům jsme věnovali celou jednu zprávu. Předně jste zváni na slavnostní bohoslužbu do kostela Nanebevzetí Panny Marie (9.00). K nedělnímu dopoledni ve Strážnici patří komponovaný hudební pořad. Letos se jmenuje Se Strážnicí 70 let na společných vlnách (10.30) a upozorňuje na vzájemné strážnické a rozhlasové inspirace. Dále shrnujeme informace o pořadech z předchozích tiskových zpráv. Z nedělních pořadů už jsme zmínili Tance s přáteli, Máme to v rodině, Zvuky nie sú muky a Víno si nás vychovává. Zveme do Strážnice milovníky dechovky na Odpoledne s dechovkou (14.30), věnované tentokrát osobnosti Stanislava Pěnčíka. Pravidelní návštěvníci ví, že v neděli odpoledne bývá poslední repríza pořadu zahraničních souborů Z krajin za obzorem. Novinkou letošního ročníku bude folklorní hostina s názvem V dobrém sa rozejdem (15.30), která slibuje opravdové pohoštění pro všechny. Nechejme se překvapit.

Speciální tiskovou zprávu jsme věnovali soutěži o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku, protože verbířská soutěž v tomto roce slaví dvojí výročí. Představujeme letošní novinky, muziky, porotu a nabízíme krátký rozhovor s Karlem Pavlištíkem.

Vaší pozornosti jsme doporučili vydání dvojalba Živá píseň Strážnice 2000 – 2014.

Také další zpráva byla specifická. Upozorňovala na televizní a rozhlasové přenosy ze Strážnice. Dění festivalu vám zprostředkují Česká televize, Televize Noe, Český rozhlas a Radio Proglas.

Jestli jste naše zprávy sledovali, pak jste začátkem června možná už netrpělivě očekávali informace o večerních pořadech. Páteční Uprkův kraj (20.30) chce přiblížit Slovácko ve vší jeho kráse, barevnosti a rozmanitosti. V pořadu zahraničních souborů Z krajin za obzorem letos zastihnete soubory z Argentiny, Beninu, Číny, Srbska a Slovenska. Pozvali jsme vás také na komponovaný pořad Malé hry a velké hříčky (pá 22.30) o hře a hravosti. Velkoryse pojatým pořadem bude sobotní Kde domov mů(ô)j (20.30). Těšte se na reprezentativní výběr obrázků z rodinného a kalendářního zvykosloví Čech, Moravy i Slovenska. Na jiném místě proběhne přehlídkový pořad folklorních souborů ČR s názvem Ať bylo, jak bylo, dycky se zpívalo (so 20.00). O sobotních pořadech Zatancujme si a Příběh zbojníka už jsme psali v předchozích zprávách.

Poslední tisková zpráva se jmenuje Strážnické střípky a představuje další zajímavé programy, které si zaslouží vaši pozornost. Mohli jste si přečíst o Domovině (so 18.00), pořadu národnostních menšin žijících v České republice. Pozvali jsme vás taky na sobotní hudební pořad Vyšla Hvězda na kraj světa (9.00) o posvátných písních ze sbírky Františka Sušila. Doporučili jsme vám neminout celodenní sobotní program Gastro vitae (10.00 – 19.00) a ochutnat desítku jídel našeho venkova. Připomněli jsme Festivalové kino Televize Noe (so 10.00 – 18.00). Jako poslední třešničku na dortu jsme si nechali Vzpomínku na Slávka Volavého (so 11.00 a 14.00), vzpomínkový pořad na zakladatele festivalu v prostorách zámku. Do této tiskové zprávy jsme zařadili také velice zajímavou historii grafických plakátů k festivalu. Slovo také dostal Ivo Frolec, předseda programové rady festivalu.

Co jsme mohli, to jsme vám řekli. Těšíme se na setkání s vámi ve Strážnici!

Foto: David Marada, Magdalena Šťastná

Komentáře

komentář(ů)

Sdílejte