Mezinárodní folklorní festival Strážnice 2018

Zdá se, že to není až tak dávno, co se zámeckým parkem naposled nesla znělka strážnických slavností. A už je před námi další, tentokrát 73. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice a zároveň 36. ročník Folklorního festivalu Dětská Strážnice. Park, skanzen, zámek a město se opět zaplní nedoč-kavými návštěvníky, kteří k nám zavítají, aby se potěšili prostou krásou rozličných tradic lidové kultury.

Tento ročník bude vskutku významný, i když samotný festival neslaví žádné kulaté či půlkulaté jubileum. Zato jej slaví celá naše země. Vždyť si připomínáme 100. výročí vzniku Československé republiky, společného státu Čechů a Slováků. Je tedy co oslavovat. My se s hrdostí hlásíme k tomu, že v roce 1946 po skončení strašlivé války vznikl náš festival pod názvem „Československo v tanci a zpěvu“. Historicky vzato, byl to vůbec jediný celostátní folklorní festival, který seznamoval diváky s folklorními tradicemi v česko-slovenských souvislostech. Je tomu tak až dosud, protože „Strážnice“ dává příležitost slovenským kolektivům v míře, jaké se českým souborům na slovenských akcích nedostává.

Připomeňme si též, že nejvýznamnější folklorní slavnosti na území bývalého Československa nejčastěji vznikly podle vzoru, či dokonce pod přímým vlivem „Strážnice“. Dobovým jazykem řečeno, každý region chtěl mít svou vlastní malou „Strážnici“. Proto si v rámci letošního ročníku výročí vzniku Československé republiky připomeneme velkými pořady „Síla tradice“ a „Galavečer hudby a tance“.

Jubileum roku 1918 však neochudí programovou skladbu slavností. Diváci mohou zhlédnout jak vystoupení zahraničních kolektivů ve variantách programu „Z krajin za obzorem“, tak regionální folklor z Brněnska v pořadu „Ta brněnská mája tenká“. Ten se předvede ještě v několika dalších pořadech. Zkrátka nepřijdou ani další regiony: Valašsko, Slovácko, území od Šumavy k Alpám a jiné. Opomenout nelze ani řadu programů Dětské Strážnice.

Tak jako každý rok jsme pro návštěvníky slavností připravili více než dostatečnou nabídku. Máme se čím předvést. Naše kulturní dědictví je bohaté. A tak jsme přesvědčeni, že Mezinárodní folklorní festival Strážnice spolu s Dětskou Strážnicí mohou být výrazným a důstojným příspěvkem České republiky k Evropskému roku kulturního dědictví, které pro rok 2018 na návrh Evropské komise schválil Evropský parlament. A Vy, milí návštěvníci, se o tom můžete sami přesvědčit. Tak ať se Vám u nás líbí!

PhDr. Jan Krist
předseda Programové rady MFF Strážnice

Komentáře

komentář(ů)

Sdílejte