Festivalové kino Televize NOE (so 10.00-18.00)

12_noe127. 6. 2015, 10.00 – 18.00, budova zámku

Vážení a milí přátelé lidové kultury a snad i televize Noe. V letošním jubilejním roce, kdy se již po sedmdesáté otevírají „strážnické brány“, vás chceme ve Festivalovém kinu zavést do naší televizní dílny. V osmi hodinách se můžete setkat se zajímavými lidmi a poznat, jak my v televizi Noe potkáváme lidovou kulturu.

10.00 – 11.00

V první hodině vám kromě jiných pořadů představíme Jana Krista, českého etnografa a ředitele Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici.

 11.00 – 12.00

V hodině druhé si připomeneme Jaroslava Štiku, sběratele lidové kultury, významného etnografa, muzikanta, dlouholetého ředitele Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm a kromě jiného také rytíře Rumunské republiky.

12.00 – 13.00

Třetí hodina vrátí písně Luboše Holého, zpěváka moravských lidových písní a zároveň vysokoškolského pedagoga Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně. Krása jeho zpěvu vyrostla především z kulturní tradice jeho rodného Horňácka.

13.00 – 14.00

Ve čtvrté hodině vzpomeneme mimo jiné na bretaňského malíře Moarcha „Miška“ Evena, kterému učarovala tradiční kultura Slovácka tak, že se do Francie nevrátil a zůstal v naší zemi.

14.00 – 15.00

Pátá hodina bude patřit vzpomínce na Jana Rokytu st., jednu z nejvýraznějších osobností moravského hudebního folklorismu. Působil mj. jako cimbalista, skladatel, zakladatel a vedoucí cimbálové muziky Technik a dlouholetý redaktor Českého rozhlasu v Ostravě

15.00 – 16.00

V šesté hodině můžete navštívit pana „rídícího“ Františka Okénku, zpěváka, muzikanta, tanečníka a lidového vypravěče z Horňácka.

16.00 – 17.00

12_noe2V sedmé hodině se můžete seznámit s Jaromírem Nečasem, dlouholetým brněnským rozhlasovým redaktorem, významným představitelem folklorního dění na Moravě a jeho výrazným propagátorem

17.00 – 18.00

Osmá hodina vás zavede do Valašského muzea v přírodě v Rožnově p/R. za jeho nynějším ředitelem Jindřichem Ondrušem.

V osmihodinovém bloku Festivalového kina připravila televize Noe kromě jmenovaných osobností, mnoho dalších zajímavých tvůrců, studiových pořadů, záznamů z festivalů i mnoho písní v podání dětských interpretů.

Vážení diváci, těšíme se na vás.

Foto: archiv TV Noe

Komentáře

komentář(ů)

Sdílet na sociální síť: