Národní ústav lidové kultury - logo

Dětský folklor na jevišti (so 10.30)

14_detskyJAK NA NEBI, TAK NA ZEMI
Sobota 27. 6., 10.30 – 12.00, skanzen-amfiteátr
Autorky: Kateřina Černíčková, Lenka Šťastná

Uvést dětský folklor na scénu znamená využít širokou škálu možností jeho uchopení od choreografií založených čistě na rytmizaci říkadel a textů písní přes detailně promyšlené scénické kompozice až po filozofující přesahy při práci s tématem. Cílem letošního dětského pořadu je představit především rozmanitost přístupů k jevištnímu ztvárnění dětského slovesného, hudebního a tanečního materiálu. Z hlediska pramenů, z nichž je v tvůrčím procesu čerpáno, obsáhneme celé území naší republiky. Oblast severní Moravy a Slezska reprezentuje soubor Ondrášek z Frýdku-Místku, který patří v současné době k nejvýraznějším nejen z hlediska kvality vlastní umělecké práce. Inspirativní je také způsob, jakým je v dětech pěstován cit pro hodnoty obsažené v tradiční lidové kultuře. Z velkého množství dětských folklorních kolektivů působících na Slovácku dnes uvidíme soubor Danájek ze Strážnice, který si své diváky získává především pro živelnou spontánnost a přirozenost dětského projevu. Z oblasti východních Čech a Prahy budeme mít možnost sledovat soubory Perníček z Pardubic a Jaro z Prahy vyznačující se kromě jiného vysoce kvalitním pedagogickým vedením. Oblast západních Čech reprezentuje soubor Dyleň z Karlových Varů, kde v posledních letech pod rukama mladých talentovaných autorek vznikají drobné jevištní kompozice s neotřelými náměty. Je možno říci, že všichni účinkující nemalou měrou přispívají k rozvoji dětského folkloru jakožto jevištního žánru. Důkazem toho je jejich pravidelné účinkování na Celostátní přehlídce dětských folklorních souborů, která se koná jednou za dva roky v Jihlavě.

Pojďte tedy s námi do světa dětí andělsky nevinných i „peklících“, do míst, kde se velení ujímají spontánnost s přirozeností, živelnost s nápaditostí, naivita s poetičností. Průvodci na cestě po třech patrech Země nám budou Andělky, bytosti z podnebesí. Jak to tam vypadá? A jak se dotknout toho nejvyššího patra – nebe? To je dobrá otázka.

Scénosled:

Škola – Danájek Strážnice (Choreografie, hudební úprava: Jana Hanáková)
Studánky – Jaro Praha (Choreografie: Živana Vajsarová, Hudební úprava: Karel Mezera)
Dalovičtí proti Tuhnickým – Dyleň Karlovy Vary (Choreografie: Martina Holubová, Eva Tesařová, Hudební úprava: Zdeněk Vejvoda)
Co na vrbě rostě – Ondrášek Frýdek-Místek (Choreografie: Lenka Dujková, Hudební úprava: Karel Plunder
Kovář – Jaro Praha (Choreografie: Živana Vajsarová, Hudební úprava: Karel Mezera)
Pastevecké – Ondrášek Frýdek-Místek (Choreografie: Lenka Dujková, Hudební úprava: Karel Plunder, Vít Konopáč)
Přišlo jaro do vsi – Jaro Praha (Choreografie: Živana Vajsarová, Hudební úprava: Karel Mezera)
O galánce s bezovú nohú (na motivy strážnické pověsti) – Danájek Strážnice (Choreografie, hudební úprava: Jana Hanáková)
14_ondrasek_lomnadolina.czKdo si hraje, nezlobí? – Dyleň Karlovy Vary (Choreografie: Martina Holubová, Eva Tesařová, Hudební úprava: Barbora Adamovicová)
Sednitě si všeci, budu mudre řeči (část choreografie Jak na nebi, tak na zemi) – Ondrášek Frýdek-Místek (Choreografie: Lenka Dujková, Hudební úprava: Vít Konopáč)

děti_Magdalena stastnaÚčinkující:
Danájek, Strážnice, ved. Jana Hanáková
Dyleň, Karlovy Vary, ved. Martina Holubová
Jaro, Praha, ved. Živana Vajsarová
Ondrášek, Frýdek-Místek, ved. Lenka Dujková
Andělky – děti ze souboru Perníček, Pardubice, ved. Lenka Šťastná

Máme velkou radost, že se do pořadu podařilo zakomponovat zbrusu novou a moc krásnou choreografii Ondrášku "Co na vrbě rostě", která se na konci dubna probojovala do celostátní přehlídky dětský folklorních souborůdo Jihlavy. Každý ze souborů je jiný a všichni vynikající. Pro tento pořad také vzniká choreografie souboru Danájek "O galánce s bezovú nohú". Kateřina Černíčková

Foto: Magdalena Šťastná, www.lomnadolina.cz

Sdílejte
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram